Gerek seyahatnameler ve gezi yazıları, gerekse şehirlere dair her türlü kalem tecrübesi, zaman içerisinde unutulmaya yüz tutan kültür varlıklarını, o coğrafyada yaşayan insanarın yaşayış biçimlerini, onların meydana getirdikleri sanat eserlerini, adetlerini, inançlarını, gelenek ve göreneklerini sadece yazıldıkları devrin insanına değil sonraki nesillere de tanıtarak aktarma görevini üstlenen önemli vesikalar olma özelliğini taşırlar.
Milletlerin kendi kültürel geçmişleri açısından önemli kabul ettikleri ve üzerinde yaşadıkları coğrafyada titizlikle korumaya çalıştıkları bazı “müze-şehirler“ vardır. İstanbul, Edirne, Bursa, Üsküp, Diyarbakır, Konya, Erzurum, Sivas, Urfa, Bağdat, İsfahan, Şiraz, Taşkent, Semerkand, Buhara, Roma, Madrit, Paris, Venedik gibi... Buna karşılık bir de ruhu çalınmış şehirler vardır. Özellikle son yıllarda, sadece ülkemizde değil, dünyanın hemen her yerinde “çevre“yi korumaya yönelik gayretlerin arttığını görmekteyiz. Kuşkusuz bu çabaların yeşili koruma ile sınırlı kalmaması, bununla birlikte “şehirlerin ruhunu yaşatma“ gibi çok daha kudsi, çok daha geçmişini diri tutmakla, geleneklerini yaşatmakla, mahalli unsurlarını ön plana çıkarmakla olacaktır.
Bu kitapta zaman zaman sizinle birlikte değişik coğrafyalara seyahatlere çıkarak farklı bakış açılarından meseleleri irdelemeye çalışacağız. Bu yazılarla “şehir“ merkezli çalışma ve tartışmalara yeni bir boyut getirebilirsek, bir pencere açabilirsek mutlu olacağız.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789758257027
Sayfa Sayısı
197
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-05
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat