Ortadoğu’da İdeolojik Bunalım: Suriye Baas Partisi ve İdeolojisiSuriye Baas Partisi ve İdeoloji

%20
Ortadoğu'da İdeolojik Bunalım,Sabahattin Şen

Modern zamanların değişim sürecine çeşitli nedenlerden dolayı rötarlı bir şekilde katılan toplumlar, değişim için başka bir modele bakışlarını çevirirken, dramatik birçok sorunla karşı karşıya kalmışlardır.
Baas'ın fikir babası Mişel Eflak, 1940'lı yılların başında mutsuz bir bilinç eşliğinde Arap dünyasına baktığında, bu ulusun bir “Diriliş“e ihtiyacı olduğuna kanaat getiriyordu. Eflak'a göre, “Diriliş“, bir toplumsal rönesans ve Arap birliğinin kurulması sonucu sağlanabilirdi. Bunu sağlayacak bir araç olarak gerekli olan ideoloji ise Arap ulusunun kendi koşullarından hareketle özgün bir ideoloji olmalıydı. Batı dışı coğrafyada bulunan ve gelişme sorununu çözmeye çalışan bir çok toplumda olduğu gibi Suriye'de de ortaya çıkan sonuç, melez bir ideoloji olmuştur.
Evrensel siyasal düşünce akımlarından yapılan seçimler ile yerel kültürün karışımı olan Baas ideolojisinin neden bir tür “melez ideoloji“ olarak ortaya çıktığı ve daha sonra nasıl ideolojik bunalıma dönüştüğü, bu çalışmada üzerinde ağırlıklı olarak durulan bir konudur.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789752640016
Boyut
135-210
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-07
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat