Doğu ve Batı Mitolojisinde Hergün İçin Aşk Efsaneleri 1

%20
Doğu ve Batı Mitolojisinde Hergün İçin Aşk Efsaneleri 1,Serkan Özburun
Doğu ve Batı Mitolojisinde Hergün İçin Aşk Efsaneleri 1 Twashtri kadını yaratacağı zaman erkeği yarattığı maddenin tamamen bittiğini ve kadını yaratmak için hiçbir elemanın var olmadığını görür. Uzun süre düşündükten sonra sonunda şöyle bir çare bulur. Ay ın yuvarlaklığını, sürüngenlerin kıvrımlarını, sarmaşıkların yapışkanlığını, sazların titreyişini, kamışın zarafetini, çiçeklerin tomurcuklarını, yaprakların hafifliğini, filin hortumunun ucunun inceliğini, ceylanın bakışını, arıların toplaşmasını, güneş ışıklarının neşesini, bulutların ağıtını, rüzgârın dönekliğini, yabani tavşanın çekingenliğini, tavus kuşunun gösterişçi kibrini, papağının göğsünün yumuşaklığını, elmasın sertliğini, ateşin sıcaklığını, karın soğukluğunu, alakarganın gevezeliğini, kokilanın cilvesini, turna kuşunun yüze gülücülüğünü ve chakraweka nın sadakatini alır ve bütün bunları karıştırarak kadını yaratır ve erkeğe verir. Fakat, bir hafta sonra erkek geri gelir ve Twashtri ye şöyle yakınır:

"Tanrım, bana verdiğin bu yaratık hayatımı çekilmez bir hâle getirdi. Devamlı konuşup dayanılmaz derecede alay ediyor ve beni bir dakika yalnız bırakmıyor, devamlı şekilde kendisiyle ilgilenmemi isteyip bütün zamanımı alıyor. Aslı olmayan şeylere ağlıyor ve daima aylak dolaşıyor. Kendisi ile yaşamam olanaksız olduğu için size bu yaratığı geri getirdim."

Sonra ne mi olmuş:

Bu kitabın satırları arasında sürdürmüşler serüvenlerini... Doğu ve Batı Mitolojisinde Hergün İçin Aşk Efsaneleri 1, Serkan Özburun, 9789752610255, Birey Yayıncılık
Stok Kodu
9789752610255
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
488
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-03
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat