“Eğer bir toplum hızla sanayileşiyor ve dünya ile bütünleşiyorsa, toplumun üst düzey örgütlenmesi olan devlet, bu devlet üzerine titrediği ideolojik değerler, ideolojik amaçlara hizet eden siyasi kurumlar ve bürokrasi değişimin dışında kalamaz. Değişimin engellenmesi iin sivil topluma yönelen baskı ve zorlamalar, demokrasiyi ertelemeden öte bir işe yaramaz.
Seçimle iş başına gelen hükümetin darbe tehdidiyle yıkıldığı, beş milyon seçmenin oyunu alan bir siyasi partinin kapatıldığı, muhalif ses çıkaran siyasetçi ve aydınların hapse atıldığı ve siyasetten yasaklandığı 28 Şubat krizi de böyle bir erteleme işlevi görmüştür.
Türkiye hak etmediği bir kriz yüzünden, 21. yüzyıla devletten geçinen 'siyasetçi - bürokrat - sermayedar' ittifakının baskı ve tehditleri altında giriyor. Bu yüzden devletle derin ilişkileri olan çeteler üzerine gidilemiyor, yolsuzluklara batmış siyasi liderler koltuğundan sökülüp atılamıyor.“
Bu görüşlerin detaylarını baskıcı sistemin kurbanlarından Doç.Dr.Şükrü Karatepe'nin kaleminden okuma şansınız olacaktır.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789758257546
Boyut
125-195
Sayfa Sayısı
125
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat