Çağdaş Türk düşüncesi ve edebiyat tarihi, bize ait sözün söylenmiş tarihidir. Her bir kalem erbabı, yeni kuşaklar için keşfedilmeyi bekleyen bir kıta gibidir. Gerek yakın tarihimizin edebi izleğini çıkarmak, gerekse toplumun geçtiği aşamaları fikir adamlarının çizdiği haritalar üzerinden okumak için, her biri birer ekol olmuş tefekkür erbabını tanımak yeterlidir.
Yusuf Tosun, büyük bir emek ve titizlikle, bize ait sözü dillendirmiş olan mütefekkirleri ilk defa derli toplu bir şekilde bir arada ele alarak, çok önemli bir eser kazandırdı. Farklı üslup ve bakış açılarına sahip olan, ama özünde bizi değişik yönlerden anlatan ve öğreten üstadları, estetik, kalite ve mana özelliklerine sahip söz işçilerini bir arada bize tanıtıyor. Eserlerini okumadan önce, bir fikir ve edebiyat perspektifi kazanmamız için adeta bir yol haritası veriyor. Düşünce adamlarının ve edebiyatçılarımızın özenle seçilmiş meşale isimleri üzerinden tefekkürün kalesine usulca girebilmemizi sağlıyor.
İz bırakan büyük şahsiyetler ve onların eskimeyen eserleriyle tanışmak için elverişli bir kılavuz sunuyor.
Dünden Yarın'a İz Bırakanlar, düşünce hayatımızın önemli portrelerini en özet ama en tafsilatlı biçimde bize anlatıyor. Böylece, sözün gizemli ve çekici dünyasına bir güzel sözle, Yusuf Tosun'un bu değerli çalışmasıyla girmiş oluyoruz.
Yusuf Tosun'a ellerine sağlık diyorum...
Ahmet Özcan
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789752640528
Boyut
125-195
Sayfa Sayısı
224
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat