Dünya tarihinde özel bir önemi olan Osmanlı tarihi, vak'anüvist tarihlerinde ve kroniklerde daha çok siyasi yönden incelenmiştir. Pek az Osmanlı tarihçisi olaylara sebep ve sonuç ilişkisi içerisinden tenkitçi bir gözle bakabilmiştir. Bu tarihçilerden en önemlilerinden biri ise 8 yıl Defter-i Hakani Nazırlığı yapmış olan Mustafa Nuri Paşadır.
Mustafa Nuri Paşa'nın Netayicü'l - Vuku'at isimli eseri, Osmanlı kuurmlar tarihi alanında kaynak bir eser niteliğindedir. Bu yüzden kitabın Kurumlarıyla Osmanlı Tarihi olarak tanıtılması doğru bulundu. Dilinin sadeliği ve siyasi tarihten çok, kültür tarihine yönelik oluşu bu eseri günümüz tarihçileri için öenmli kılmaktadır.
Kurumlarıyla Osmanlı Tarihi (Netayicü'l-vuku'at) tarihçiler için kaynak kitap; tarih öğrencileri için ders kitabı olarak düşünüldü. Yeni harflere çevrilirken seserin orijinal dili ve sayfa yapısı aynen korundu. Arapça ve Farsça deyimler,terkipler dipnotta açıklandı, 1909 yılı baskısını artık sahaflarda bile bulmak çok zor olduğundan bu çalışma büyük bir boşluğu dolduracak ve tarihçilerimize faydalı olacaktır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789944722230
Boyut
140-215
Sayfa Sayısı
609
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2008
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat