Yapısal Analiz Programı Sap 2000 Günümüzde bilgisayar teknolojisinin hızla ilerlemesinin doğal bir sonucu olarak inşaat mühendisliği biliminde yapısal analiz konusunda kullanılmak üzere birçok paket program geliştirilmiştir. Bu tür programlarla toplam sistem serbestlik derecesine (toplam bilinmeyen sayısı) herhangi bir kısıtlama getirmeksizin hesap yapmak mümkün olabilmektedir. Ancak sistem elemanlarının modellenmesi aşamasında hesap sürecini kısaltmak ve çıktıları kolay yorumlayabilmek açısından birtakım idealleştirme ve kabuller altında bilinmeyen sayısını en aza indirgemek mühendislerin oldukça sık başvurdukları bir yoldur. Bu durumda söz konusu programların çalışma tekniği ve yapısal elemanların davranışlarının çok iyi bilinmesi gerçek çözümden uzak düşmemek açısından oldukça gerekli bir şarttır.

Bu kitap, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nde verilmekte olan derste işlenen konuların yapı analizine yönelik kısımlarını içeren ve ders notu olarak yayımlanan eserin genişletilmiş halidir. Kitapta, SAP2000 (Ver. 6.1, Ver.7.12) programında sık kullanılan komutlar açıklanmış, çözüm yöntemlerine ve sistem modellemede başvurulan varsayımlara değinilmiş, çeşitli sistemlerin statik ve/veya dinamik çözümleri aşamalı olarak örneklenmiştir. Bu bağlamda kitabın öğrenciler kadar uygulamada çalışan mühendislere de yardımcı olacağı umulmaktadır.

Kitabın bugünkü halini almasında büyük emeği geçen ve büyük bir titizlikle çalışan İnş.Müh.Korhan Oral ve İnş.Müh.Burçin Kesim'e sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Ayrıca kitabın hazırlanmasında manevi desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın. Prof. Zekeriya Polat'a, kitap üzerinde düzeltmeler yapan, değerli önerilerde bulunan Sayın Prof. İbrahim Ekiz ve Doç.Dr. Mustafa Zorbozan'a, ayrıca örneklerle ilgili ilaveler, kontroller için Araş.Gör.Cem Aydemir, İnş.Müh.İlker Durmuşoğlu ve İnş.Müh.Tuna Çiçek'e, yine kitabın kapağının hazırlanmasında büyük özen gösteren İnş.Müh.Tuna Çiçek'e içtenlikle teşekkür ederiz.
-Dr. Bilge DORAN-
-Dr.Sema NOYAN ALACALI-İstanbul, 01.08.2004 Yapısal Analiz Programı Sap 2000, Bilge Doran, Sema Noyan Alacalı, 9789755113739, Birsen Yayınevi
Stok Kodu
9789755113739
Boyut
190-275
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-12
Kapak Türü
Standart
Kağıt Türü
Standart
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat