Ertesi Dünya Abdullah Harmancı, genç hikayeciler arasında metinlerin sadeliği, üslubunun samimiyeti ile öne çıkıyor.
- Mustafa Kutlu, Yeni Şafak-
"Abdullah Harmancı'nın (ilk kitabı Muhteris'teki) öykü tarzı, Joyce'u, özellikle de onun Ulysses'ini hatırlatıyor. Joyce da Dublin'i anlatıyordu; Harmancı da bazı Anadolu kentlerini ve kasabalarını anlatıyor. Her ikisi de yalnızca dışı, dışta olanı anlatıyor: Davranışları anlatıyorlar, konuşmaları aktarıyorlar; anlattıkları, aktardıkları üzerine bir yorum, bir açıklama getirmiyorlar. Yalnızca dışı, davranışı anlatmak suretiyle, okuyucunun, anlatılarının derununa nüfuz etmesini istiyorlar ve sağlıyorlar.
- Rasim Özdenören, Yeni Şafak-

Harmancı'nın şimdiye dek pek rastlanmayan tipteki kişileri İslam'a uygun yaşam biçimiyle Türkiye'deki modern gündelik yaşam arasında bocalayan şaşkın kişiler.

Yazar, her şeyin doğrusunu bilen, zihni açık biri olmaktansa, az da olsa çelişkiye önem veriyor, inançlı bir delikanlının da pekala ciddi ilişkiler içinde olabileceğini bildiriyor.

Hikayelerinde bir sahnenin çatısını kurmakta oldukça başarılı ve birkaç sözcükle ortamın durumunu sezdirmek açısından bir yönüyle ustalaşmış bir yazar bence.

- Selçuk Orhan, Hece Dergisi Ertesi Dünya, Birun Kültür Sanat Yayıncılık, 9789758456604, Abdullah Harmancı
Stok Kodu
9789758456604
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
88
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat