Sarı Gelin / Sarı Gyalın

%20
Sarı Gelin / Sarı Gyalın,Kemal Yalçın
Sarı Gelin / Sarı Gyalın Şiirin, Almanya'da doğup büyüdü. Kendisini Adıyamanlı Kürt Hacı İbrahim'in kızı olarak biliyordu. Annesinin ve babasının Ermeni olduğunu, kendilerine Bizimkiler dendiğini, on iki yaşında tesadüfen öğrendi. Çok üzüldü.

Bizimkiler 1915 faciasından kurtulduktan sonra zorla Müslümanlaşan; görünürde Müslüman, aslında Hıristiyan olarak Anadolu'da yaşamak zorunda kalan Ermenilerdir. Baskı altında tutulmuş, kimlikleri inkâr edilmiş bu insanlardan birçoğu olağanüstü bir çaba ile kendini yetiştirmiş; çalışkanlıkları, yaratıcılıkları, mesleki ve sanatsal becerileriyle toplum hayatında kendilerine yeniden yaşama alanı yaratmışlardır. Onlar büyük bir yangının küllerinde açan yediveren gülleri; kayaların bağrında kendilerine yaşama alanı yaratan ulu ağaçlar gibidir.

İsmini Türkçe Sarı Gelin, Ermenice Sarı Gyalin türküsünden alan bu kitapta, Adıyamanlı Bizimkilerin gerçek hayatlarından manzaralar ve insan halleri kaleme alınmıştır. Sarı Gelin Sarı Gyalın, Kemal Yalçın, 9789756158050, Birzamanlar Yayıncılık
Stok Kodu
9789756158050
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
290
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-03
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat