Türkçe Kelime Normları600 Türkçe Kelimenin İmgelem, Somutluk, Sıklık Değerleri ve Çağrışım Setleri

%20
Türkçe Kelime Normları,Ali İ. Tekcan
Türkçe Kelime Normları Bilişsel Psikoloji için kelimeler çok önemlidir. Özellikle bellek konusundaki bulgu ve kuramların çoğunun kaynağında kelimelerin hatırlanmasını inceleyen araştırmalar yer alır. Bilişsel süreçleri inceleyen araştırmalarda kullanılacak kelimelerle ilgili olarak göz önüne alınması gereken birçok özellik vardır. Zira kelimelerin değişik özellikleri, elde edilen sonuçlar üzerinde farkİılık yaratabilmekte, bu farklılıklar da ortaya konulan bulguların değerlendirilmesi ve kuramların yapılandırılması açısından önem taşımaktadır.

Bu çalışmada 600 Türkçe kelimenin imgelem, somutluk, sıklık değerleri, çağrışım seti genişlikleri ve çağrışım setinde yer alan kelimeler sunulmaktadır Türkçe için ilk kez bu kapsamda gerçekleştirilen bu çalışma ile beliek, öğrenme, dil psikolojisi gibi alanlarda çalışan psikologlar, ya da dil bilim konusunda çaiışan araştırmacılar için temel bir kaynak oluşturulması amaçlanmıştır.
(Arka Kapak'tan) Türkçe Kelime Normları, 600 Türkçe Kelimenin İmgelem, Somutluk, Sıklık Değerleri ve Çağrışım Setleri, Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, 9789755182391, Ali İ. Tekcan, İlyas Göz
Stok Kodu
9789755182391
Boyut
160-230
Sayfa Sayısı
255
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-2
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat