AZERBAYCAN OSMANLI İLİŞKİLERİ(azerbaycan Belgelerine Göre)

%20
Azerbaycan - Osmanlı İlişkileri (1918),Vügar İmanov
1918 yılı, Azerbaycan - Osmanlı münasebetlerinin en yoğun yaşandığı dönemlerden biridir. 28 Mayıs 1918'de kurulan Azerbaycan (Demokratik) Cumhuriyeti varlığının ilk altı ayında Osmanlı devleti ile çok-boyutlu ve yakın bir temas yaşamıştı. O sırada Azerbaycanlılar, Osmanlı Ordusu birliklerinin yardımıyla, başkent Bakü'yü Bolşeviklerden, ve Taşnaklardan kurtarma hareketine girişmişlerdi. İşte bu dönemde, iki ülke arasında askeri yardımın yanı sıra stratejik, iktisadi, diplomatik ve kültürel olmak üzere çeşitli düzlemlerde ilişkiler söz konusu idi. İki devlet bir medeniyet olan Azerbaycan ve Osmanlı'nın bu vuslatı, çok kısa sürmüştü.

Bu kitapta Azerbaycan otoritelerinin 1918 Mayıs-Kasım tarihlerinde Osmanlı Devleti ile ilişkilerini ele alan bazı yazılarla beraber onların düzenledikleri metinler, yani resmi yazışmalar, raporlar ve telgraflar sunulmuştur. Asılları ilk defa yayımlanan bu arşiv belgelerinin transkripsiyon ve tercümeleri de verilmektedir. Azerbaycan (Demokratik) Cumhuriyeti'nin (1918-1920) liderleri Ali Merdan Topçubaşı, Mehmet Emin Resulzade, Fethali Han Hoyski, Mehmet Hasan Hacınski vb. yetkililerin imzalarını taşıyan ilk kaynak niteliğindeki bu belgeler, ikili münasebetlerdeki çok-boyutluluğu ortaya koymanın yanında Azerbaycan tarafının bu tarihi ilişkilere içeriden bir bakışını yansıtmaktadır.

Vügar İmanov, 1974 yılında Azerbaycan'da doğdu. 5 No'lu Nahcivan Lisesi'ni bitirdikten sonra Lisans eğitimini İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde tamamladı. Yüksek Lisans çalışmasını boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü'nde yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde Avrasyacılık düşüncesi konusunda doktora tez çalışmasını sürdürmektedir. Ali Merdan Topçubaşı (1865-1934): Lider Bir Aydın ve Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Temsili isimli diğer bir çalışması ve çağdaş Rus düşünürlerinden Aleksander Dugin'in Rus Jeopolitiği: Avrasyacı Yaklaşım adlı kitabının Türkçeye yağtığı çevirisi yayımlanmıştır
Stok Kodu
9789756193181
Boyut
135-210
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006
Kapak Türü
Standart
Kağıt Türü
Standart
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat