Bir yönüyle çocukluk tarihine, diğer yönüyle Cumhuriyetin, hatta bir başka açıdan da milli eğitimin tarihine ışık tutan Cumhuriyette Çocuktular Mine Göğüş Tanın yönetiminde gerçekleştirilmiş bir sözlü tarih çalışması. Cumhuriyet ilan edildiğinde ilkokul çağında olan 115 kişiyle yapılan mülakatlardan, bunlarla ilgili değerlendirmelerden ve görüşmecilerin izlenimlerinden oluşuyor. Çalışmada görev almış üniversite öğrencileri hem yakın tarihlerini Cumhuriyetin kuruluşuna tanıklık etmiş son kuşaktan öğrenmelerini sağlayan bir pedagojik sürecin içinde yer alıyor hem de bu bilgilerin okurlara aktarılmasına aracılık ediyorlar. Bu anlamda eski kuşaklarla yeni kuşakları buluşturan bir eser.

Görüşülen kişiler anılarını canlandıran sorularla karşılaştıkça öyle şaşırtıcı şeyler anlatıyorlar, albümlerinden öyle fotoğraflar gösteriyorlar ki onlarla aranızda bir samimiyetin doğmaması mümkün değil. Sadece tarih okurlarını ve eğitimcileri değil, edebiyat okurlarını da yakından ilgilendiren pek çok anlatıyla karşılaşacaksınız.


Yazarlar Hakkında

Mine Göğüş Tan. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi. Eğitim sosyolojisi kuramları, kadınların tarihi ve eğitimi , eleştirel pedagoji, toplumsal tarihte çocuk konularında çalışıyor.

Özlem Şahin. Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde çalışıyor. Araştırmaları ve incelemeleri siyaset bilimi, özellikle de feminist eleştiri, toplumsal tarih, toplumsal hareketler konularında yoğunlaşıyor.

Aksu Bora. Ankara Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezinde uzman olarak çalışıyor. Doktorasını antropoloji alanında yaptı. Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans Programında ve İletişim Fakültesinde ders veriyor.

Mustafa Sever. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde araştırma görevlisi. State University of New York University at Buffalo- da Eğitim Sosyolojisi alanında doktorasını yapıyor.
Stok Kodu
1000208100219
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
512
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat