GENOM BİR TÜRÜN YİRMİ ÜÇ BÖLÜMLÜK OTOBİYOGRAFİSİBir Türün Yirmi Üç Bölümlük Otobiyografisi

%20
GENOM BİR TÜRÜN YİRMİ ÜÇ BÖLÜMLÜK OTOBİYOGRAFİSİ Bir Türün Yirmi Üç Bö

Francis Crick, 28 Şubat 1953'te DNA'nın yapısını çözdüğünde şöyle demişti: Hayatın sırrını keşfettik. Ancak bu sırrın ne olduğunu anlamamız uzun bir süre daha alacak, yüzyılımızın en önemli bilim dallarından birisi genetik olacaktı.
İnsan genomu, 23 çift kromozomdan oluşan bir pakettir. Matt Ridley bu paketi açıyor ve ortaya dökülen ama genetik dilinde yazılmış pek çok sırrı bizim anlayacağımız bir dile tercüme ediyor. İnsan genomunda genetikçe yazılmış bu yazılar aslında türümüzün biyolojik tarihinin kaydını, başka bir deyişle otobiyografisini oluşturuyor. Kökenlerimiz, evrimimiz, doğamız ve zihnimiz hakkında çarpıcı bilgiler veren yazar Matt Ridley, yepyeni soruların ve yepyeni cevapların eşiğinde bir kuşak oluşumuza dikkat çekiyor.
Genetik mirasımız kaderimiz mi' Yoksa genetik determinizm bir mitten mi ibaret' Bir katilin işlediği cinayetin sorumluluğu ailesindeki genlere yüklenebilir mi' Yoksa işimize gelmediğinde özgür irade sahibi olmaktan vazgeçmeye hemen hazır bir tür müyüz' Gen tedavisinden mucizeler beklememiz ne kadar gerçekçi'
Genom'da merak ettiğiniz bu ve benzeri pek çok soruya yanıt bulacaksınız. Genom'u okudukça şempanzelerle genetik benzerliğimizin %98 olması en azından bazılarımızın onuruna daha az dokunacak gibi görünüyor.

Stok Kodu
9789756193778
Boyut
135-210
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-5
Çeviren
Nıvart Taşçı, Mehmet Doğan
Kapak Türü
Standart
Kağıt Türü
Standart
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat