Hayata Bakan EdebiyatAdalet Ağaoğlu'nun Yapıtlarına Eleştirel Yaklaşımlar

%20
Hayata Bakan Edebiyat,Nüket Esen
''Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından 15 Mayıs 2002 tarihinde bir 'Adalet Ağaoğlu Sempozyumu' düzenlendi. Bu sempozyumda Adalet Ağaoğlu'nun eserleri üzerine sekiz tane bildiri sunuldu. Birkaç yıl önce de, 12-13 Aralık 1998'de ABD'de Ohio Eyalet Üniversitesi'nde Adalet Ağaoğlu'nun onuruna 'Çağdaşlık ve Toplumsal Değişim' başlıklı bir sempozyum düzenlenmiş ve burada da yazar hakkında sekiz bildiri verilmişti... Bildiriler Adalet Ağaoğlu'nun çeşitli eserleri hakkındaydı. Roman, anı, hikaye ve tiyatro oyunları ele alınıyordu.''

Ohio Eyalet Üniversitesi'nde sunulan bildirilerden ikisi bu kitaptan önce değişik biçimlerde yayımlandı. İkisi ise Türkçe'ye çevrilerek Boğaziçi'ndeki sempozyuma sunuldu.

Adalet Ağaoğlu'nun eserleri üzerine iki ayrı zamanda sunulan çalışmalardan, yayımlanmamış olanları, sadece yazılar arasında yazım ve noktalama birliği sağlanmaya çalışılarak elinizdeki bu kitapta toplanmıştır. Yayınevimiz önemli bir yazarımızın eserleri hakkındaki bu değerlendirme ve eleştirileri bir araya getirmekle edebiyat dünyamıza hizmet ettiğini düşünmektedir.

Adalet Ağaoğlu, yirminci yüzyıl Türk edebiyatının en önemli romancılarından biridir. Romanlarının dışında hikayeleri, tiyatro oyunları, anıları, denemeleri ile de dikkat çekmiştir. Oldukça çok sayıda eseri olan Adalet Ağaoğlu, Türk edebiyatında kadın romancıların önde gelenlerinden biridir. Eserlerinin artalanındaki toplumsal gerçekler yirminci yüzyıl Türk toplumuna ışık tutar. Dar Zamanlar başlığı altında yayımladığı üçlemesi Ölmeye Yatmak. Bir Düğün Gecesi. Hayır komanlarının baş kişisi Aysel, yaşadığı zorluklarla Cumhuriyet dönemi Türk kadınının temsilcisi olmuştur.
Stok Kodu
9789755182004
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
172
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat