Modernin Saati

%24
Modernin Saati,Ali Cengizkan

Liste Fiyatı : 26,90 TL
İndirimli Fiyat : 20,18 TL

Havale/EFT ile 19,94 TL
(Bu ürünü aldığınızda 20 puan kazanacaksınız)
   20

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
20. Yüzyılda Modernleşme ve Demokratikleşme Pratiğinde Mimarlar, Kamusal Mekan ve Konut
Geleneksel insan ancak toplumsal bellekte varolanı bilebilir. Oysa, Pierre Nora'nın ifadesiyle, “bizim umutsuzca unutkan
toplumlarımız“ belleklerini yitirir ve yerine tarihyazımını “ yerleştirirler. Yine onun deyişiyle, “milieux de memoire“ (anımsama ortamları) yerlerini “lieux de memoire“a (anımsama yerlerine ya da mekanlarına) bırakırlar. Gecikmiş modernleşen toplumlarda yukarıdaki gelişme farklı gerçekleşir. Toplum bir yandan hızla değişmekte, geleneksel “anımsama ortamlarını“ ortadan kaldırmakta; ama aynı başarıyı yeni “anımsama mekanları“nı yaratmakta gösterememektedir.
“Ali Cengizkan'ın bu kitapta bir araya getirilen çalışmaları işte bu bağlamda özellikle önemli gözüküyor. Cengizkan sadece 20. yüzyıl Türkiye mimarlığı tarihinin kimi noktalarını aydınlatmaya çalışmıyor; düpedüz “anımsama mekanları“ yaratıyor. Bunu yapabilmek için bir yandan belge üretiyor. Bugüne dek belge olarak kullanılmamış, farkına varılmamış bazı yazılı, görsel ve çizili malzemeyi keşfediyor“.
Toplumsal belleğin kaybının bıraktığı boşlukta konumlanacak yeni tarihsel belleğin inşası kuşkusuz çok vakit alacak zorlu bir uğraş. Daha birkaç kuşağın zihinsel emeğini gerektiriyor. Ancak, Cengizkan'ın bu alandaki çabasının ufuk açıcı olduğu kabul edilmelidir. Ali Cengizkan bu kitabında fazla basmakalıp ve bilindik hale gelen bir “Cumhuriyet mimarisi“ kurgusunun yerine, yeni bir tarih bölgesinin“ açılmakta olduğunun haberciliğini yapıyor.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789759604172
Sayfa Sayısı
263
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-09
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat