Tek Parti Dönemi ve Cumhuriyet Halk Partisi

%24
Tek Parti Dönemi ve Cumhuriyet Halk Partisi,Hakkı Uyar
Tek Parti Dönemi ve Cumhuriyet Halk Partisi Ele alacağımız dönemin büyük bir bölümünde Cumhuriyet Halk Partisi 'Tek Parti' olarak egemendir. Çalışmamızın kapsadığı 1923-1950 yıllarının ikl ve son birkaç yılı ile ara bir dönem dışında CHP, ülkeyi tek başına ve kendini gerçek anlamda tehdit edecek ciddi bir muhalefet olmadan yönetti. Bu nedenle, Giriş bölümünde siyasal partiler içinde önemli bir yer tutan 'Tek Parti Kavramı' ve buna ilişkin kuramsal sorunlar işlenecektir.
Bir tarih çalışması olması nedeniyle kitabımızda siyasal parti tanımlarına ve siyasal parti türlerine yer vermeyeceğiz. Bu çalışmada sadece tek parti kavramı ve tek parti türleri üzerinde durulacaktır.
Siyasal parti tanımı, siyasal parti türleri ve özellikle de tek parti kavramı ve tek parti türleri üzerinde İkinci Dünya Savaşı sonrasında daha geniş bir şekilde durulmaya başlanmıştır. Bununla birlikte, günümüze kadar geçen süreç içerisinde, başta tek parti kavramı olmak üzere birçok konu hakkında kavram kargaşası hala devam etmektedir...
(Giriş'ten) Tek Parti Dönemi ve Cumhuriyet Halk Partisi, Boyut Yayın Grubu, 9789755211442, Hakkı Uyar
Stok Kodu
9789755211442
Boyut
161-230
Sayfa Sayısı
400
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1999-4
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat