Başlangıçtan Günümüze Türk Şiiri Antolojisi (6 Kitap+1 CD Rom)

%25
Başlangıçtan Günümüze Türk Şiiri Antolojisi (6 Kitap+1 CD Rom),Heyet -

Liste Fiyatı : 193,50 TL
İndirimli Fiyat : 145,13 TL

Havale/EFT ile 143,37 TL
(Bu ürünü aldığınızda 145 puan kazanacaksınız)
   145

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Türk dilinin 8.yüzyıldaki yazılı ilk örnekleri olan Orhun Yazıtlarından başlayarak, Ahmet Yesevi, Mevlana, Baki, Fuzuli, Nedim gibi divan edebiyatının en usta şairlerine; Yunus Emre, Karacaoğlan, Köroğlu, Dadaloğlu, Pir Sultan Abdal gibi halk şiirinin özgün seslerine yer verilen bu antoloji, Tanzimat edebiyatının Namık Kemal, Şinasi, Tevfik Fikret ve Abdülhak Hamit gibi çağdaş Türk şiirine geçiş dönemi ustalarına dek uzanıyor.
Böylece, 8.yüzyıldan ,çağdaş Türk şiirinin başlangıç dönemi olan Cumhuriyete dek, Türk dilinde eser vermiş 671 şair, divan, halk ve tekke şairi ayrımı yapılmadan kronolojik sırayla, yaşamöyküleri,eserleri ve hakkındaki en yeni kaynaklar eşliğindeki 1650 şiiriyle ele alındı.
Şairin eserlerinin sayfa resimleri ya da şairle ilgili resimlerin eşlik ettiği metinler, minyatür,gravür ve tablolarla zenginleştirilerek şiirlerin kavranmasına yardıcı olunması amaçlandı.
Şiirlerin hemen yanına, günümüz diliyle karşılıklarının verilmesi ise,özellikle dili nedeniyle eski şiirimizi anlamakta zorluk çeken genç kuşaklar için büyük bir kolaylık. Günümüz diliyle karşılıkları verilmeyen bazı şiirlerin hemen yanıbaşında verilen sözlükle de yine şiirlerin anlamına kolaylıkla ulaşılabilmesi amaçlandı.
Türk şiirinin tarih içindeki gelişimini sergilemeyi amaçlayan bu antolojide yapılan en önemli bir yenilik ise, Türk şiirinin her yüzyıldaki durumunun, uzun değerlendirmelerle verilmesi yerine, “Eşzamanlı Tarih Grafiği “ ile verilmesi.
Her yüzyıl için yapılan değerlendirmelerin hemen altına, o yüzyılın şairleriyle birlikte,yine o yüzyılda Türk dünyası ve çevresindeki devletler,önemli olaylar ile dönemin bilim ve sanat adamlarıyla edebiyatçıları grafiksel olarak bir arada verildi.
Ayrıca kitabın içinde yer alan ve her yüzyılı geniş bir biçimde sergileyen bu grafikler, bir araya toplanarak, büyük bir poster halinde ek olarak verildi.
Böylece Türk şiirinin günümüze kadarki 13 yüzyıllık serüvenini, çağı içinde toplumsal ve siyasal olaylar eşliğinde kuşbakışı olarak görmek de mümkün olabiliyor.Türk edebiyatını şairler,olaylar,sanat akımları ve devletlerle eşzamanlı bir biçimde gösteren bu grafik,edebiyatla ilgili herkese yararlı olabilecek büyük bir yenilik.
Ele aldığı dönem,şair ve şiir sayısı açısından Türk şiirinin en geniş kapsamlı antolojisi unvanını hak eden bu antolojideki tüm şiir,bilgi ve resimleri yer aldığı CD ise, bu eserden bilgisayar ortamında da yararlanmak isteyenler için vazgeçilmez bir kaynak.
671 şair, 1650 şiir
“Türk Dünyası Devletleri ve Türk Edebiyatı Eşzamanlı Grafiği“ posteri
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789755216843
Sayfa Sayısı
1360
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat