Çağdaş Dünya ve Türkiye Mimarları Bu diziyle, Modern Dünya mimarlığının, geniş bir alana yayılan pratik çeşitliliği içerisinde kendini gerek söylem, gerekse tasarım kalitesiyle kabul ettirmiş mimarlara ve onların etkinlik alanlarına bir bakış hedefleniyor. Bu alan, Woods'un ürettiği gibi sadece düşsel bir mimarlıktan Gehry'nin form sihirbazlığına kadar farklılaşmış bir tasarım evrenini tanımlıyor.
Dünya ölçeğinde söylemi ve uygulamalarıyla kendine yer edinmiş mimarları ele alan Boyut Çağdaş Mimarlar Dizisi, Merkez'den Çevre'ye uzanan küresel ölçekte, bugünün mimarlık ortamını yapıtlarıyla belirleyen tasarımcıları tanıtmayı amaçlıyor. Mısır'dan Japonya'ya, Amerika'dan İspanya'ya dek uzanan geniş bir perspektifi dikkate alan bu dizi, aynı zamanda dünya mimarlık sahnesinin geçmişte sahip olmadığı kadar büyük bir çeşitliliği barındırdığının da altını çizmekte. Ancak bu, sadece farklı biçimlendirme tavırlarının ve söylemlerinin çoğulluğundan kaynaklanan bir çeşitlilik değil. Daha çok, dünya bütününe kendi sözüyle katılan yeni kültür coğrafyalarının ortaya çıkışıyla ilgili.
İçinde sırasıyla Bernard Tschumi, Steven Holl, Santiago Calatrava, Lebbeus Woods, Hasan Fethi, Tadao Ando, Norman Foster, Mario Botta, Zaha Hadid, Raj Rewal ve Frank O. Gehry'nin yer aldığı bu dizi, tüm bu düşüncelerden yola çıkarak, okuyucuya mimarlıkla ilgili zengin bir birikimi aktarmayı hedefliyor.
Son yıllarda Türkiye mimarlık sahnesinde ortaya çıkan gelişmeler, mimarları kamuoyunun ilgi odağı haline getiriyor. Ortamdaki bu popülerleşmenin yararları olduğu kadar zararları da var. Bu dizi günümüzün Türkiye tasarımcılarına övgü ve yergiden kaçınan, ama eleştirel kararlılığını koruyan bir gözle bakma gereksiniminden doğdu. Boyut Yayın Grubu tarafından hazırlanan Çağdaş Türkiye Mimarları Dizisi, Cansever gibi gelenekselcileri, Tekeli-Sisa gibi rasyonalistleri, Çinici gibi sezgisel yaklaşımlı mimarları içererek ortamı karmaşık çok boyutluluğu içinde inceliyor.
Bernard Tschumi
Steven Holl
Santiago Calavatra
Lebbeus Woods
Hasan Fethi
Tadao Ando
Norman Foster
Mario Botta
Zaha Hadid
Raj Rewal
Frank O. Gehry
Daniel Libeskind
Rem Koolhaas
Alvaro Siza
Kisho Kurokawa
Carlo Scarpa
Itsuka Hasegawa
Turgut Cansever
Doğan Tekeli- Sami Sisa
Behruz Çinici
Cengiz Bektaş
Sedad Hakkı Eldem
Walter Gropius ve Bauhaus
Mies van der Rohe ve Gökdelen
Le Corbusier ve Kent
Louis I. Kahn ve Tarih
Mimarlık ve Tüketim
Mimarlık ve Kadın Kimliği
Mimarlık ve Sanallık
Frank Llyod Wright ve Ev Çağdaş Dünya ve Türkiye Mimarları, 30 Kitap, Boyut Yayın Grubu, 9789755216164, Nuray Togay
Stok Kodu
9789755216164
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat