Bu eserle, maziden atiye ne olduğumuzu hatırlatmayı arzuladım. Geçmişi olmayanın geleceği de olamaz düşüncesinden hareketle milli ve manevi kimliğimizi oluşturan rehber şahsiyetleri bir araya getirerek, hafızamızı yenilemek istedim. Tarihe mal olmuş şahsiyetlerin hayatlarını, hayata yön veren sözlerini bir araya getirerek az sözle çok mana ifade eden bir çalışma ile okuyucularımı ilim, irfan, hikmet yüklü sohbet meclislerine davet etmek istedim.
"Köksüz ağaç olmayacağı gibi, kaynaksız da nehir akmaz." İnsan ömrü çok kısa sınırlı bir hayata mahkûmdur. Sınırsız ve sonsuz hayatı kazanmak zorundadır. Bu çalışma uzun bir araştırma sonucunda birçok eserden vücuda gelmiş, yüzlerce kitabın ifade etmek istediğini anlatan bir çalışma ortaya çıkmıştır. Hayatın içinden ruh mimarlarımızı tanımak ayrıca insanlığın yolunu aydınlatan yüce ruhlu rehber şahsiyetleri tanıtmak, sözlerinden istifade etmek ve ettirmek istedim. Milli kültür haritamızı oluşturan, madde ve mânâmızı borçlu olduğumuz, kişisel gelişimimizi tamamlamamızda yol haritamızı çizmemizde bizlere hayatlarıyla ve eserleriyle rehber olmuş şahsiyetlerle kişiliğimizi ve kimliğimizi bulmamızı amaçladım.
Din, dil, tarih, coğrafya ekseninde bu zamana kadar bize rehberlik etmiş şahsiyetlerin meclisinde olmanın; ilim irfan sofrasında bulunmanın, hazzını ve mutluluğunu tadacağınıza yürekten inanıyorum.
Yerli, milli ve islami fikir ve düşünceyi esas aldığımız bu çalışmamızda özellikle genç insanımızın, az zamanda bir çok birikim elde edebileceği düşüncesi içerisindeyim.
Asla unutmayalım ki, "saksıda çınar yetişmez." Bu prensip gereğince bizzat hayatlarıyla, yaşadıkları ve yazdıkları özü ve sözü bir olan, değişmez hakikat, doğruluk ve dürüstlük, ilim ahlak ve faziletin takipçisi olan, er kişilerin hayat ve mana yüklü ifadeleriyle sizleri başhaşa bırakıyorum.
Stok Kodu
3003037100009
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
327
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat