-Enisü't-Talibin Uddetü's-Salikîn-
-Nakşibend Hazretlerinin Menkıbeleri-
Süleyman İzzî (Teşrifatî)

Safâ bahşeden bir günde, yine parlak ve mutlu sohbetleriyle müşerref olduğumda; İmâmü'l-ârifîn, kutbu'l-vâsılîn, eş-Şeyh Hâce Muhammed Bahâüddin Nakşibend kuddise sırruhu'l-aziz hazretlerinin yüce menâkıb, güzide ahvâl ve makamlarını içine alan, ahvâl ve âyât nurları, kerâmet eserlerinin ziyâları ile parlayan,
"Enîsü't-Tâlibîn ve Uddetü's-Sâlikîn"
isimli lâtîf eser nezd-i âlilerinde bulunduğunda şöyle buyurdular :
"Bu fâideli defter (risale), Farisî lisanı ile yazılmış olup bu sebeple de perde ardında gizli ve örtülü kalmıştır. Eğer onun nezaketli ulvî lâfızları Türkçe ile açıklanarak herkese gizli kanaatleri aralansa, itibarının iki katı makbûl olacaktır.."
Böylece makbûl ve mümtaz bir sonuç elde edileceğini duyurarak bu tercümenin yapılmasını bu bende-i kerem-dîdelerine emir ve işaret buyurdular.
Bu âciz, zayıf kulları da izzetimin sebebi olan o hazretin, hakkımda buyurduğu güzel himmet ve şefkat nazarlarıyla dolu ihsanlarına dayanarak, Cenâb-ı Rabbül-âlemin'in yüce tevfiklerine istinad edip e-mirlerine bağlanarak Türkçe lâfızları, sade bir ifâde ile ile yazıp nakletmeye Cenâb-ı Hakkın verdiği kudreti sarfettim.
Asıl dileğim ve samimi ümidim odur ki, ahbâb-ı muhabbetim intisâba manzur olduğunda, örtülmesi gerekli olan kusûr ve eksiklerimi, yüce keremleri ile örteler.
Stok Kodu
9789758811029
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
304
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat