Çağlayangil "kader Bizi Una Değil Üne İtti"Çağlayangil'in Anıları / Çağlayangil'le Anılar

%20
Çağlayangil "kader Bizi Una Değil Üne İtti",Tanju Cılızoğlu
Çağlayangil "kader Bizi Una Değil Üne İtti" "Siyasi istikrarı bozan, müdahalelerdir. Osmanlı döneminde yüz on defa müdahale olmuş. Türlü şekilde. Hepsinin biçimi biraz farklı ama, gerekçesi aynıdır. Abdülhamit'i halletmek üzere Halaskaran-ı Zabitan grubunun yayımlandığı beyanname ile Evren'in 12 Eylül bildirisi arasındaki fark sadece üsluplarında görülür. Her ikisinin de gerekçesi vardır. Her ikisi de Türkiye'nin hızla bir uçuruma gitmekte olduğu iddiasını ileri sürer. Bu ne biçim davadır ki, yüz on defa uygulanır, yine de şifa bulunamaz. Bu ne biçim uçurumduk ki, yüz on defa kenarına gelinir ama düşülmez. Bana sorarsanız Türkiye'nin sorunlarını burada aramak lazımdır."

Çağlayangil'in anıları, Atatürk'ten, İnönü'ye, Demirel'den Celal Bayar'a, Menderes'ten Özal'a uzanıyor, dünya yönetimini üstlenmiş tüm ülkelerin çağdaşı ünlülerine varıyor.

Yassıada'dan Zincirbozan'a, valilik yıllarından dışişleri bakanlığına kadar, bir asra yaklaşan ömrü dinliyoruz Çağlayangil'in ağzından. Hoş bir üslüpla anlatıyor Çağlayangil. Bir eğlendiriyor, bir düşündürüyor.
(Arka Kapak) Çağlayangil "kader Bizi Una Değil Üne İtti", Çağlayangil'in Anıları / Çağlayangil'le Anılar, Büke Yayınevi, 9789758454013, Tanju Cılızoğlu
Stok Kodu
9789758454013
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat