Nebevi Davet ve Propaganda

%30
Nebevi Davet ve Propaganda,Fahri Hoşab
"Nebevî Davet" terimi, Hz. Muhammed'in (sav.) İslâm'a davet faaliyetlerini, davet usûlünü ve tarihten bugüne Müslümanlar tarafından bir vazife olarak yerine getirilen İslâm'a davetin, şekil ve öz olarak O'nun tarzına uygunluğunu ifade eder.
İslâm Daveti'nde yer verilen vasıta ve metotlardan bazıları, bugün "propaganda" müfredatı içinde yer almaktadır.
İslâm Daveti'nin propaganda ile şekil, vasıta ve metot kullanımı açısından bazı benzer ve ortak taraflarının olması, İslâm Daveti'nin başlı başına bir propaganda faaliyeti olduğunu değil, İslâm Daveti'nin geniş çerçevesi içerisinde "müsbet propaganda" sınıfında değerlendirilebilecek bazı hususların olduğunu gösterir.
Bu araştırmada, Hz. Peygamber'in (sav.) davet faaliyetlerinden, siyasî, askerî, kültürel ve iktisadî sahalara yönelik, İslâm Daveti kaynaklı müsbet bir propaganda müessesesinin varlığı, vasıtaları ve metotları tespit ve izah edilmiştir.
Bu araştırmada ayrıca, günümüz dünyasına ait "modern propaganda"nın menfî ve problemli uygulamaları da tespit edilmiş ve bunların yerine ikame edilebilecek, İslâm Daveti'ne ait alternatif müsbet esaslar ve uygulamalar sıralanmıştır.
Bu çalışmanın kamuoyunun istifadesine vesile olması duasıyla
Stok Kodu
9780174354000
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
480
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat