Piper Pa-25, ünlü bir çocuk kitapları yazarının, Miyase Sertbarut'un büyükler için yazdığı ilk roman. Romanın anltaıcısı, yaşadığı aşkı baştan alarak anlatıyor; yani hem kendisinin, hem de aşkının başından. Bu yüzden biz de okur olarak yaşamımıza yön veren küçük rastlantıların, yüzeyde başlayarak derinleşen duygularımızın “güzergâh“ını izlemiş oluyoruz. romanın adının ne anlama geldiğini, okuyunca göreceksiniz. Romanın kahramanının da doğrusu onun ne ya da kim olduğunu tam olarak bilmiyor. Bu da yaşadığı yoğun bunlaımı, dış dünyaya neden ayak uyduramadığını, bu güzel ve eski dünyada yaşamanın neden hem sonsuzca güzel, hem de acı verici olduğunu ve daha pek çok soruyu sormasına neden oluyor. Yanıtlayamadığımız çek şey var içimizde. Piper Pa-25, hiç büyümemeyi başarabilmiş okura seslenen bir giz kutusu; severek okuyacağınızı düşünüyoruz.
(Arka Kapak)
Miyase Sertbarut, bugüne kadar pek çok çocuk kitabına imza atmış bir yazar. Yazdığı kitaplarla sayısız ödüller almış ve küçük okurlar edinmiş. Piper Pa-25, onun büyükler için yazdığı ilk roman. Romanın kahramanı kentlerden uzak bir kır evinde yaşayan bir çocuktur. Bir gün tepenin aşağısında bir temel atıldığını ve işçilerin çalışmaya başladığını görür. Çok geçmeden burada küçük bir pist yapılır. Sonra da tarlaları zararlı böceklerden koruyacak ilaçları serpen küçük, beyaz, sevimli bir uçak belirir. Küçük kız işte bu uçağın pilotuna aşık olur ve o pilot onu gökyüzüne taşır, ona denizi gösterir, başka köyler, şehirlerle tanıştırır.
Romanın anlatıcısı, yaşadığı aşkı baştan alarak anlatıyor; yani hem kendisinin, hem de aşkının başından. Bu yüzden biz de okur olarak yaşamımıza yön veren küçük rastlantıların, yüzeyde başlayarak derinleşen duygularımızın 'güzergâh'ını izlemiş oluyoruz. Romanın kahramanı aşkın ne olduğunu bilmiyor, zaten böyle bir şeyi hangimiz bilebiliriz ki? Ama pilot ve uçak, tıpkı evrensel aşkın erişilmezliği gibi, hep gökyüzünde bir görünüp bir kaybolur ve orada, aşağıda kalmamak gerekir. Ama kahramanımız aşağıda kalıyor. Bu da yaşadığı yoğun bunalımı, dış dünyaya neden ayak uyduramadığını, bu güzel ve eski dünyada yaşamanın neden hem sonsuzca güzel, hem de acı verici olduğunu ve daha pek çok soruyu sormasına neden oluyor. Yanıtlayamadığımız çok şey var içimizde. Piper Pa-25, hiç büyümemeyi başarabilmiş okura seslenen bir giz kutusu; severek okuyacağınızı düşünüyoruz.
(Tanıtım Yazısından)

Stok Kodu
9789750706455
Boyut
125-195
Sayfa Sayısı
174
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-08
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat