Sırça Köşkün Masalcısı: Kemalettin Tuğcu’nun Yaşamöyküsü

%25
Sırça Köşkün Masalcısı,Nemika Tuğcu
Can Yayınları Biyografi Dizisi, Kemalettin Tuğcu biyografisi ile devam ediyor. Kemalettin Tuğcu, 80'li yılların başına kadar, en popüler yazarlarımızdan biriydi. Kitapları üst üste baskılar yapar, çocukların olduğu kadar büyüklerin de elinden düşmezdi. Seveni kadar yereni de vardı; onlara göre Tuğcu, kitaplarında duygu sömürüsü yapar, çocukların okurken üzüleceği, göz yaşlarına boğulacağı kitapların yazarıydı. Kemalettin Tuğcu 'yüksek edebiyat' iddiasında olmadı, bir düş dünyasında yaşadı ve bu dünyayı yazarak var etti. İyilerin kazanacağını, yoksullukların bir gün biteceğini ümit etti ve bunları yazdıklarına yansıttı.
Kemalettin Tuğcu yazdıklarıyla olduğu kadar yaşamıyla da ilginç bir kişiliktir; Sırça Köşkün Masalcısı, yazarın bilinmeyen yönlerine ışık tutmak ve ona gecikmiş bir gönül borcunu ödemek amacıyla kaleme alınmıştır.
Kemalettin Tuğcu 1902 yılında Çengelköy'de dünyaya geldi, eğitim almadı, okuma yazmayı kendi kendine öğrendi. Yabancı dili de kendi çabasıyla öğrendi, çeviriler yaptı. Çocukluğunda yazmaya başladı ve bu uğraşını ömür boyu sürdürdü.
Ayağındaki sakatlık yüzünden dış dünyayla bağ kuramadı, kendi düşsel dünyasını yarattı; yazdıklarının büyük bir bölümünü yaktı, yayınladıklarıysa onu ünlü yaptı. Ama o bu ünü istemedi, yıllarca sessiz kaldı, gazetelere röportaj vermedi.
Kemalettin Tuğcu'nun yaşam öyküsünü, yeğeni Nemika Tuğcu yazdı. Ortaya bildiğimiz biyografilere benzemeyen, okuru duygulu bir roman gibi saran bir yapıt çıktı. Sırça Köşkün Masalcısı, Can Yayınları'nda okurlarını bekliyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789750704161
Boyut
125-195
Sayfa Sayısı
256
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat