Sandrine ve Gabriel yürmi beş yıldır birlikte yaşayan bir çifttir. Yıpranan ilişkilerini kurtarmak için bir oyun tasarlarlar. 17.43 metrosunda, Nation Durağı'nda buluşmak üzere sözlerşirler. Metronun kapılarının kapanmasına On Dokuz Saniye vardır ve ilişkilerinin geleceğini belirleyecek olan bu on dokuz saniyedir. Ve geri sayım başlar, 19, 18 ,17, 16... Ancak bu zaman dilimi aynı zamanda bir çok kaderin kesişme noktasıdır. Yalnızca bir ayrılık hikâyesi yaşayan bu çiftin değil, vagondaki diğer yolcuların hikâyeleri de bu sürenin bitmiyle birlikte sonsuza dek değişecektir. Ne var ki olaylar, umdukları biçimde gelişmez, bu sıradan görünen ayrılık hikâyesi, geri dönüşü olmayan, trajik bir sonu beraberinde getirir. Charras'ın yalın ve güçlü bir dille kaleme aldığı bu roman 2003 Fnac Roman Ödülü'ne değer görüldü.
(Arka Kapak)
Kaderlerin Kesiştiği An...
Pierre Charras'ın 2003 yılı Fnac roman ödülünü alan romanı On dokuz Saniyenin öyküsünü anlatıyor. İlişkilerinde sorun yaşayan Sandrine ve Gabriel ilişkilerinin geleceğini belirlemek amacıyla küçük bir oyun düşünürler. Belli bir saatte metroda buluşmak üzere sözleşirler. İlişkilerinin devam edip etmemesi randevuya gelip gelmemelerine bağlıdır. Ancak, vagon kapısının kapanma süresi olan bu on dokuz saniyenin onların olduğu kadar metrodaki diğer kişilerin de kaderini belirleyeceğini bilmemektedirler.
Charras'ın yalın bir dille kaleme aldığı romanı, yolları aynı metro vagonunda buluşan farklı kültürlerden ve sosyal ortamlardan gelen insanların ustalıklı portrelerini çizmesinin yanı sıra, bir aşk ilişkisinin anatomosini de çıkarıyor.
(Tanıtım Yazısından)

Stok Kodu
9789750706523
Boyut
125-195
Sayfa Sayısı
131
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-09
Çeviren
Sinem Yenel
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat