Hive Krallarının Tenuhi sülalesine mensup olan Arslan'ın annesi de Çerkez asıllı Fadıla Hanım'dır. Arslan 1879 yılında Lübnan'da dünyaya gelmiştir. Beş yaşına geldiğinde okuma yazma öğrenen Arslan, daha sonra Amerikan Koleji'ne devam etmiş İngilizce'nin yanında başka derslerde de başarılı olmuştur.

Siyasi tarihçi-şair-edebiyatı-büyük yazar ve emir'ü'l beyan (söz ustası) olarak bilinir.

Kısa bir Türk tarihi girişi ile başlayan kitap, bütün padişahların hayatını ve o dönemde yaşayan alimleri tanıtıyor. Son dönem birebir şahit olduğu olayların anlatıldığı bir hatırat da sayılır.

Kendi ifadesi ile; '...Bizim maksadımız, anlattığımız olaylara, bizzat şahit olduğumuzu göstererek sözümüzü güçlendirmektedir. Çünkü dinlemek ile görmek arasında çok büyük fark vardır. Tarihçilerin haber verdiği olayların bir çoğunun ya aslı yoktur, ya da zayıftır. Bunun sebebi; tarihçilerin bu haberleri ya insanların ağzından almaları, veya çok incelemedikleri bazı rivayetleri nakletmeleridir. Ben ise gözümle görüp, kulağımla duyduğuma anlattım. Bundan maksadım; ziyadesiyle araştırarak, sonuçta da son derece güvenilir bilgiler sunmaktadır...'Gören işiten gibi değildir''

(Tanıtım Yazısı'ndan)
Stok Kodu
9789758845163
Boyut
155-235
Sayfa Sayısı
430
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007
Çeviren
Ahmet Meydan, Selda Meydan
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat