göğündeyim zamanın

sen yeniden bir elmasın ademe
bağlanıyor defalarca
pişmanlığım uçurumlarına

Çekirdek Sanat Yayınları'nın ilk şiir kitabı Unutma Aşk yayımlandı.
Kitap, sanatçı Tuncay Takmaz'ın uzun zamandan beri üzerinde titizlikle
çalıştığı Şiirlerini ve Şiirlerin (dünyası) gölgesine sığınan desenlerini kapsıyor.
Günümüzde toplumsal hayatın neredeyse tüm alanlarında gözlenen bütünlüğün sekteye uğraması ve ardından gelen derin parçalanmaların tınısı var onun şiirlerinde, örtülü, saklı sözcükler, imgelerinde.

Ego bütünlülüğünü hedef alan tüm tahripkar eğilimlere karşı Ressam-Şair duyarlılığıyla endişe duyan ve kendi dolaysız eleştirisini bu kitaba sığdıran bir hurufi ve ardından sevinç ve keder eksenini barındıran anlam yapı taşlarıyla donanmış ve antik dönemden bu yana tüm levhi okunurları zenginleştiren kağıt cinsinden harf kalesi sizi karşılayacak.

Bu toprakların Diyonysos geleneğinden beslenen ve adeta modern toplumun iç tellerine dokunan bir Şairler, auranızın aynalarına konuk ediyorlar sizi duyun seslerini !

Onun estetik anlayışı Apollonist kıyılara uğramaz, İznik Asma Bahçeleri ve Diyonysos törenselliğidir kalbinden, ruhundan süzülenler. Şiir tanrısından ateş parçasını taşıyan Anadolu'nun usta kalemleri, Ozanları yeri geldiğinde o ateşi bir sonraki kuşağa teslim ediyor. Genç kuşak Şairler bu toprakların tüm sözcükler adına imge koruyucu melekleridir, bunlara kendi irade ve istekleri ile yeryüzünü terk eden o harika yürek genç Şairler de dahildir. Her ne kadar Şiir artık sadece imgelerle yazılmasa da... Öteki diyarların ve kendi kuşağına bağlı tüm iyi şairler gibi algıladım onun evrenini.


Günü, geceye bağlayan sıradan hayatların dolaysızlığı ve ufak çok küçük işlerin zaman aralığında kendi varoluşu üzerine derinlemesine düşünmeyi unutan birey ve onun sıkıntı girdabındaki sorunların ve ihanetlerin gölgesine aşkın bir sadakat ve kendi deyimi ile göğünün zamanından
( post- modern zaman) bizlere dayatılan tüm vasatlığa, sıradanlığa karşı özlenen uç durumu temsil ediyor kanımca, yani pek çok kimsenin denge noktasını zorlayan bir varoluşun (Şair :Tuncay Takmaz ) izleğidir bu kitap.

Sınırda, o zor ve çetin tercih noktasından hayata bakanların uğrak yerinden: Ressam atölyesinden okurun yüzüne vuran ışık demetinin diğer adıdır : Unutma Aşk.

T.S Eliot'un :
Hangi kökler kavrar, hangi dallar büyür
Bu taş yığınında ' Ey insanoğlu.
Dizelerine dili, ele avuca sığmaz bir araç olarak kullanan ve Şiirin Resim sanatı karşısındaki uzun zaman önce tanımlanmış, belirlenmiş varoşluna vakıf bu yetenekli kalem çok yalın bir ser -encamın ipuçlarını bırakır parmak uçlarımıza :

unutma
şimdilik ölümüne kadar
hayattasın... der.

Hayatın ne müthiş bir mucize olduğunu kim inkar etti ki, o da edebilsin'
Onunki sadece bir mevsimlik hasret :

ne zaman bahar gelecek
ayaklarım üşüyor
bağırsam serçeler
uçuşacak ( T.T)

Unutmayalım Aşk kadar uzakta tüm sözcükler : Unutma Aşk.
-Cavit Mukaddes

(Tanıtım bülteninden)
Stok Kodu
9789759875602
Sayfa Sayısı
208
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat