Bütün Denemeler - Montaigne 4 cilt Birarada (Ciltli)

%25
Bütün Denemeler (4 Cilt),Michel De Montaigne
Takım İçindekiler
Bütün Denemeler 1
Bütün Denemeler 2
Bütün Denemeler 3
Bütün Denemeler 4
400 yıl önce Montaigne tarafından kaleme alınan Denemeler, özellikle eğitim ve felsefe konularında Ortaçağ dogmatizmini yıkan bir aydınlanma kitabı, Hümanist kültürün en önemli kaynaklarından biri, ülkemiz aydınlarının da başucu kitabı niteliğindedir. Montaigne, Avrupa insanına özgür düşünmesini öğretmiş bu nedenle Sokrates'ten sonra insan üzerine eğilen en önemli düşünürdür.
Daha önce çeşitli derlemeler biçiminde yayımlanmış olan Denemeler, ilk kez eksiksiz olarak Türk okuyucusuyla buluşuyor. Rönesans çağında yazılan denemeleri size Hüsen Portakal'ın güzel Türkçesi ve özenli çevirisiyle sunuyor, beğeniyle okuyacağınızı umuyoruz.
Montaigne, 1571'de yazmaya başladığı Denemeler'in 1. ve 2. kitaplarının ilk baskılarını 1580'de yayımlatmış, bu kitapları daha sonra yeniden gözden geçirmiş ve genişletmiştir. Elinizdeki kitap, Denemeler'in ilk cildinin, Montaigne'nin elinden çıkan son ve en zengin biçimidir.
(Arka Kapak)
Türe adını veren kitap eksiksiz olarak Türkçe'de
“Denemelerde gördüğüm her şeyi Montaigne'de değil, kendimde buluyorum.“
Pascal
“Denemeler, ilham kaynağı olduğu yüzlerce taklidine rağmen, yazarının bir zamanlar adlandırdığı eser olmaya devam ediyor; “dünyada türünün tek kitabı“
Peter Burke
“Yazarların çoğunda yazan adamı görüyorum, Montaigne'de ise düşünen adamı.“
Montesquieu
“Montaigne'nin eseri hakkında verilebilecek en yerinde hüküm, Denemeler'in bilhassa eğitim ve felsefe alanlarında, Ortaçağ'ın dogmatizmini yıkan, Grek fikir adamalarının olgunluğunu ihya eden, orijinal ve nev'i şahsına münhasır bir kitap olduğudur.
Cevdet Perin
“Montaigne Avrupa'ya serbest düşünmeyi öğretmiş olan adamdır, demek fazla büyük söylemektir, ama böyle bir söz olsa olsa Montaigne için söylenebilir.“
Sabahattin Eyuboğlu
Stok Kodu
9789754068412
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
1568
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-07
Çeviren
Hüsen Portakal,
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat