Kapitalizmde Eşitsiz Gelişmenin ve Rekabetin Tarihi 4Gelişmenin ve Rekabetin Tarihi 4

%20
Kapitalizmde Eşitsiz,İbrahim Okçuoğlu
İncelemek istediğim konu, günümüz koşullarında kapitalizmin genel kriziydi. Nereden başlamalı sorusu, kapitalizmde eşit olmayan siyasi ve ekonomik gelişmenin ve rekabetin tarihine götürdü. Kapitalizmde eşit olmayan siyasi ve ekonomik gelişme ve rekabet ele alınmaksızın günümüz koşullarında kapitalizmin genel krizinin eksik bir araştırma olacağı düşüncesinden hareketle sorunu, doğuş koşullarından başlayarak günümüze kadar incelemeyi doğru buldum. Böylece bir kitap olarak düşünülen çalışma, altı kitaba yayıldı. İyi de oldu. Böylelikle kapitalizmde eşitsiz gelişmenin ve rekabetin tarihini bütünüyle ele almış olduk.
Bu çalışmanın birinci kitabında sanayi devriminden emperyalizmin doğuşuna kadar olan dönemde eşit olmayan gelişme ve rekabet ele alınıyor.
İkinci kitapta, emperyalizmin doğuşundan 1. Dünya Savaşına kadar eşit olmayan gelişme ve rekabet inceleniyor.
Üçüncü kitapta kapitalizmin genel krizinin birinci aşamasında eşit olmayan gelişme ve rekabet ele alınıyor. Yani iki dünya savaşı arasında kalan dönem (1914-1940).
Dördüncü kitapta kapitalizmin genel krizinin üçüncü aşamasında (1940-1956) eşit olmayan gelişme ve rekabet incelenmektedir. Beşinci kitapta, kapitalizmin genel krizinin üçüncü aşamasında eşit olmayan gelişme ve rekabet ele alınıyor. 1956 (SBKP XX. Kongresi)-1989/90 dönemini kapsayan bu çalışmada revizyonist / sosyal emperyalist sisteminin gelişmesi ve klasik emperyalist dünyayla rekabeti de inceleniyor.
Altıncı kitapta ise kapitalizmin genel krizinin dördüncü aşamasında (1989-90'dan sonrası) eşit olmayan gelişme ve emperyalistlerarası rekabetin güncel seyri ele alınıyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758426706
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
381
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-09
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat