Kapitalizmde Eşitsiz Gelişmenin ve Rekabetin Tarihi 5

%20
Kapitalizmde Eşitsiz Gelişmenin ve Rekabetin Tarihi 5,Anıl Erduran
Bu kitapta, kapitalizmin genel krizinin üçüncü aşamasında (1956 - 1990) eşit olmayan gelişme ve rekabet ele alınıyor. Kapitalizmin genel krizinin üçüncü aşamasında kapitalist sistemde önemli değişmeler olmuştur. Bu değişiler, üretimin ve sermayenin gelişmesi ve örgütlenmesiyle doğrudan ilgilidir. Bu çalışmada revizyon / sosyal emperyalist sistemin gelişmesi ve klasik emperyalist dünyayla rekabeti inceleniyor.
Bu çalışmanın birinci kitabında emperyalizmin doğuşuna kadar olan dönemdeki üretim ve sermayenin uluslararasılaşması, eşitsiz gelişme ve rekabet ele alındı.
İkinci kitapta, emperyalizmin doğuşundan 1. Dünya Savaşına kadar eşit olmayan gelişme ve rekabet inceleniyor.
Üçüncü kitapta kapitalizmin genel krizinin birinci aşamasında yani iki dünya savaşı arasında kalan dönemde (1914-1940) eşit olmayan gelişme ve rekabet ele incelendi
Dördüncü kitapta kapitalizmin genel krizinin birinci aşamasında
(1940-1956) eşit olmayan gelişme ve rekabet incelendi.
Altı kitap olarak tasarlanan Rekabetin Tarihi çalıması bu kitapla sonnlandırılıyor. Altıncı kitap olarak hazırlanan çalışmada rekabetin tarihi, jeopolitik perspektifle ele alındı ve kapitalizmin genel krizinin dördüncü aşamasında “Emperyalist Kürselleşme ve Jeopolitika“ adında ayrı bir kitabın konusu oldu.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9799756304418
Sayfa Sayısı
410
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat