Elinizdeki kitap, İbrahim Okçuoğlu'nun 10. kitabıdır. 3 ciltlik Türkiye'de Kapitalizmin Gelişmesi, 5 ciltlik Rekabetin Tarihi kitapları yine yayınevimizce yayımlanmıştı. Marksist Teoriye Katkıda Stalin ise Varyos Yayınlarından çıkmıştı.
İbrahim Okçuoğlu, diyaliktik materyalizm ve tarihsel materyalizm bölümlerinden oluşan bu kitabında, idealist felsefe ile materyalist felsefenin ayrım noktalarını, Marks, Engels, Lenin ve Stalin'in görüşleri temelinde irdeliyor, tartışıyor.
İdealizm, gerici sınıfların felsefesidir. İdealist felsefe sistemine dahil çeşitli felsefi akımların görüşlerine dayanarak gerici sınıflar, emekçi yığınları cehalet içinde tutmak, sömürülen ve sömürenlerin olmasının doğal olduğunu, dolayısıyla sınıfsal ve ulusal baskının da doğal olduğunu anlatmak, sınıfsal hakimiyetlerini ebedi kılmak için yoğun çaba sarfettiler / ediyorlar.
Diyalektik Materyalizm ise ilerici sınıfların, toplumsal güçlerin felsefesidir. Dolayısıyla felsefi materyalizm, gerici sınıflara karşı mücadele eden, toplumun ileriye doğru gelişmesinde çıkarı olan sınıfların ideologları tarafından geliştirilmiştir.
Emperyalist burjuvazi ve ideologları, ama özellikle kitap içinde tanıyacağınız “modern“ toplum dizayncıları, felsefenin materyalizm ve idealizm diye ikiye; iki dünya görüşüne ayrımını ortadan kaldırmak için sayısız teori üretti.
Ama bu teorilerin hiçbiri, zamanın ve tarihsel pratiğin sınavını kazanamadı. Sadece Marksizm-Leninizm, onun felsefi temelini oluşturan diyalektik ve tarihsel materyalizm, bu zaman ve tarihsel pratik sınavını kazandı.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789756304778
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
192
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-11
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat