Friedrich Engels, 28 Kasım 1820'de, Ren Prusyası'nda, Barmen'de bi tekstil fabrikatörünün oğlu olarak dünyaya geldi. Engels'in doğduğu yer, o dönemde sanayi bakımından Almanya'nın en gelişmiş bölgesiydi.
Engels'in doğduğu Wuppertal'da gözlediği yoksulluk ve mutsuzluk sahneleri, onda, belleğinden asla silinmeyecek bir etki yaptı. İlk gazetecilik eseri olan Wuppertal Mektupları'nda (1839) Engels, fabrika işçilerinin ve Barmen ve Elberfeld zanaatkarlarının korkunç şartlarının coşkun bir tasvirini yapar.
Engels tek bir demokratik Alman Devleti'nin kurulması için savaşırken, ülkenin birleşmesi sırasında Prusya'nın üstünlüğü ele geçirme girişmine karşı çıkar. Tarihsel sürecin “muhafazakarlık ve Prusya ruhu engeli“ni altedeceğine inanarak, Almanya'nın bu en gerici devletine amansız bir savaş açar.
Engels, Marks'ın sağlığında, Marks'ın dehasına yol açmak, büyük dostuna Kapital'i yazarken yardım etmek için, insan yeteneklerine göre ne mümkünse hepsini yapmıştı; onun ölümünden sonra da, geri kalan günlerini, Marks'ın hastalık ve ölüm dolayısıyla yarıda kalan bilimsel araştırmalarını, yani Kapital'in baskısını tamamlamaya hasretmek için kendi bilimsel araştırmalarını tereddütsüzce erteledi.
Her şeyden önce, Marks'ın hakkında, ölümünden kısa bir süre önce kızı Eleanor'a Engels'in “birşeyler yapması“ gerektiğini söylemiş olduğu gibi, Kapital'in ikinci cildinin elyazmasını yayınlamak lazımdı. Daha sonra da Kapital'in üçüncü cildini ve nihayet dördüncü cildin (Artıdeğer Teorileri) elyazmalarının müsveddelerini gözden geçirmek gerekiyordu.
Friedrich Engels, yeni bir çağın eşiğinde öldü. Emperyalizm ve proletarya devrimleri çağı. Tarih şimdi işçi sınıfının karşısına, Marks ve Engels'in eserlerinin doğrudan ve tam cevaplar veremediği bir takım yeni, karmaşık sorunlar çıkarıyordu. Marks ve Engels örneğine uygun olarak, teorilerini, proletaryanın sınıf mücadelesinin yeni koşullarına göre geliştirmek gerekiyordu.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758110247
Sayfa Sayısı
152
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1997-10
Çeviren
Mehmet Şimşek,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat