Düşle Gerçek ArasındaDüşle Gerçek Arasında

%20
George Habaş,Şenol Gürkan
Bu kitap, Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır...
Kitap, Filistin halkının “bilge“si George Habaş'ın mücadelesinin ayak izlerini gözler önüne seriyor.
Haluk Gerger, kitaba yazdığı “Birey, Toplum, Hayat“ başlıklı önsözde şunları söylüyor:
“Elinizdeki kitap, sadece bir kişinin öznel bakışını, yaşamını, mücadelesini, düşünce ve pratiğini okura vermekle kalmıyor, bunları aşıp, Filistin'in, Arapların, bölgenin, uluslararası politika çerçevesi içindeki sosyal, politik, diplomatik, askeri tarihini içeren bir başyapıta dönüşüyor.
“George Habaş'ın yurt ve insan sevgisiyle örülmüş güzel yüreği durdu ama yürüyüş sürüyor. İnsanlar yürüyorlar, teker teker ve hep birlikte yürüyorlar, özgürlüğe, eşitlik ve adalete yürüyüş dünyanın dört bir yanında sürüyor, tek tek ırmaklar kurtuluş okyanusuna akıyorlar...
“Habaşca, Nazımca yürüyor insanoğlu...“
Şafaktan önceki koyu karanlık
Diğer ulusların başarılarına baktığımızda, Arapların 20. yüzyıl sonundaki durumunun, kat ettikleri yenileşme ve modernizme rağmen 1948'dekinden kötü olduğuna kuşku kalmıyor. Ama bunun, şafaktan önceki koyu karanlık olduğu söylenebilir. Arap toplumsal güçlerinin, artan düşmanca saldırılara karşı direniş sergilemeyeceğini düşünmek imkânsızdır. Bu yüzden, geleceğin asıl sorusu, canlanma, direniş ve iktidar yolları üzerinde nasıl ustalaşılacağıdır.
Canlanışlarıyla Araplar, tıpkı Lübnan'daki direniş hareketinin yapmış olduğu gibi, İsrail yayılmacılığını bitirmek için emperyalist merkezlere bütün basınçlarını uygulayacaklardır. İsrail'in gücü, her şeyden önce bizim zayıflığımızda yatıyor.
George Habaş
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789756304686
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
320
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-04
Çeviren
Özge Kelekçi,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat