Elinizdeki kitap, adı üzerinde Haluk Gerger'e sıkca sorulan sorulara verilen yanıtlardan oluşuyor. 2000'li yıllarda çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanan söyleşilerde yanıtı aranan sorular, Emperyalizm, Küreselleşme, Yeni Dünya Düzeni, ABD, Ortadoğu, Avrupa Birliği, Kürt Sorunu, Aydın Sorunsalı,
Sosyalizm ve Türk Dış Politikası gibi gündemdeki konuları içeriyor.
Atılım, Demokratik Dönüşüm, Evrensel, Gündem, Hümanite, İLPS Bülteni, İnsancıl, Kızıl Bayrak, Kum, Mülksüzler, Özgür Düşün, Özgür Gençlik, Siyasi, Sol, Sosyalist Demokrasi, Yeni Asya, Yol
(Arka Kapak)
Elinizdeki kitap, son çeyreğine girdiğimiz 2000'li yıllardaki tartışma gündeminin ana başlıklarını içeriyor. Küreselleşme ve Yeni Dünya Düzeni'nden Ortadoğu çatışmalarına uzanan söyleşi konuları, özellikle “Sol“daki tartışma noktalarını, ilgi alanlarını, kaygıları ve perspektifleri anlatıyor. Bu bakımdan, söyleşilerde sorulan sorular, yanıtlar kadar önemli.
Kitabı, Ceylan Yayınları'nın editörü Necati Abay ve Selçuk Gerger'le birlikte düzenledik. Tabi Rennan'ın titizlikle ve sabırla oluşturduğu arşivi olmasaydı bu kitap hazırlanamazdı. Söyleşilerin bir bölümünü kısaltarak yayımlıyoruz. Sık sorulan sorulara verilen yanıtlardaki kaçınılmaz tekrarları bu yolla en aza indirmeye çalıştık. Çoğu yazılı, bir bölümü de sözlü yapılmış söyleşilerin yayımlanmış biçimlerine dokunmadık, sadece basit değişikliklerle yetindik, yazım ve dizgi hatalarıyla belirgin ifade bozukluklarını düzelttik.
Elbette, bu kitabı, esas olarak, soruları soran yazar ve gazetecilerle söyleşileri yayımlayan yayın organlarına borçluyuz. Gündeme taşıdıkları sorunları kitaplaştırarak kamuoyuna sunmayı, her şeyden önce, dönemin gündeminin belgeleştirilmesi, tartışmaların yeniden hatırlatılması olarak düşündük. Yanıtların ise öncelikle, yıllar içinde, olası iç çelişkileriyle birlikte, bugün de güncelliklerini koruyan pek çok konuda görüşlerimin bir seçkisi olarak ele alınması gerekir. Elbette, umulur ki, okura somut bilgilerle desteklenmiş bir analiz ve perspektif kaynağı da olabilsin söyleşiler.
Kitabın kapak tasarımını kısa bir süre içinde ve başka acil çalışmaları arasında Işıl Altınmakas yaptı. Yine, yoğun işleri arasında Semiha Şahin ve Derya Demircioğlu mizanpaj konusunda yardımlarını esirgemediler. Düzeltileri Fuat Uygur, Çiçek Otlu, Hacer Elçin yaptı. Hepsine ve kitabın basımını gerçekleştiren Can Matbaası çalışanlarına teşekkür ediyorum.
Haluk Gerger / 30 Eylül 2007
(Önsöz)
Stok Kodu
9789756304648
Boyut
140-200
Sayfa Sayısı
256
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat