Dolaysız Üretim Sürecinin SonuçlarıKapital'e Ek

%20
Dolaysız Üretim Sürecinin Sonuçları,Karl Marx
Karl Marks'ın Kapital'e Ek: Dolaysız Üretim Sürecinin Sonuçları kitabının 2. Baskısını kitapseverlerle buluşturuyoruz.
Türkiye'de ilk kez 1999 yılında yayınevimizce yayımlanan bu kitap, Karl Marks'ın ünlü eseri Kapital'in Türkçe'de yayımlanmamış bir bölümünden oluşuyordu.
Marks, Dolaysız Üretim Sürecinin Sonuçları'nı (Resultate des unmittelbaren Produktionsprozesses), Kapital'in ilk cildinin 7. bölümü olarak tasarlamıştı. Bu bölümün neden Kapital'in 1. cildinin baskısından çıkarıldığına dair bir bilgimiz yok. Marks'ın bu bölümü Kapital'in daha sonraki ciltlerine koymayı tasarlamış olması muhtemel.
Kesin olarak bildiğimiz tek şey; tıpkı Kapital'in 2. ve 3. ciltleri ve Artı-değer Teorileri gibi, "Dolaysız Üretim Sürecinin Sonuçları"nın da Marks'ın sağlığında yayımlanamadığıdır. Bu tamamlanamamış elyazmaları, ilk kez 1933'te Moskova'da Almanca ve Rusça basılan Marks-Engels Arşivleri'nin (Arkhiv Marksa i Engelsa) ikinci cildinde yayımlandı. 60'ların sonlarına doğru diğer Avrupa dillerinde yeniden basımı yapıldı. Bugün Kapital'in Avrupa ülkelerinde yapılan baskılarında bu bölüm, 1. cildin bir parçası, "Ek"i olarak yer almaktadır. (Özgün Adı, Appendix: Results of the Immediate Process of Production.)
Bu eserde Marks, Kapital'i besleyecek, onu zenginleştirecek çözümleme ve tartışmalar yapıyor. Metanın sermayenin ürünü olarak büründüğü yeni biçim, emek-sürecine sermaye tarafından el konuluşu, üretken ve üretken olmayan emek, toplumsal ilişkilerin kapitalizmde nesnelerin ilişkisine dönüşümü vb. birçok konuda zengin analizler sunuyor...
Stok Kodu
9789756304754
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
184
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-09
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat