Geçmişin gölgesi vardı, geleceklerinin üzerinde. Yalnızlığındaydılar kalabalıkların. Sesli ve suskundu dilleri.
Yükler vardı omuzlarında, yaşanmışlıklar, ne kadar atmak isteseler de, taşımak zorundaydılar. Yaşarlardı uzakların yalnızlığında.
Farklı renklerden, farklı dillerden, farklı coğrafyalardan gelmişlerdi. Her birinin ayrı bir hikâyesi vardı, kendinde saklı. Gene de yalnızlıklarıydı ortaklıkları.
Öykülendirmek istedim yakın tanıklığım ve yaşanmışlıklarımla; daha da yazmak gereğini hissederek...
Hacay Yılmaz
(Arka Kapak)
Hacay Yılmaz bu kitabında, yolları Avrupa ülkelerinde kesişen sürgün insanlarının yaşam öyküsünden kesitler sunuyor. Her birinin ayrı bir ideali, her birinin ayrı bir özlemi olan, farklı amaçlarla yola çıkan bu insanlar, benzer “kader“leri paylaşıyor, paylaşmak zorunda bırakılıyor. Kapitalizm, farklılıklarını törpülüyor. “Sürgünlük“ damgasını alınlarına kazıyor. Ama “sürgün insanları“ ezilmişlikleriyle ortaklaşıyorlar, yalnızlıklarıyla çoğalıyorlar.
Bu insanların yaşam öykülerini ilginç bulabilirsiniz. Bu insanların yaşam öykülerini tanıdık da bulabilirsiniz. Bir biçimde birbiriyle bağlantılanmış on öyküden oluşan bu kitabı okurken umudun ve umutsuzluğun ince çizgilerinde geziniyormuş hissine de kapılabilirsiniz. Aslında onlar, içimizden birileri...
Bu kitabı beğeniyle okuyacağınızı umuyoruz.
Necati Abay, Ceylan Yayınları Editörü
1 Eylül 2006

(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789756304464
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
88
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-08
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat