Behdad'ın çalışması, Batı'nın “Doğuluları“ temsilinin kültürel ve politik anlamlarını incelemek için girdiği entelektüel yolculuğun ürünü olup, kişisel deneyimden yola çıkarak Oryantalizm ve Avrupa koloniciliği arasındaki karmaşık ilişkiyi ele alıyor. Simgeleme ve stereotiplerin gücünü anlamaya yönelik bu girişimde yazar, Oryantalizmin, tarihsel zeminini irdeleyerek neo kolonyalist güç ilişkilerinde neden hâlâ bu kadar bu üretken bir güç olarak varlığını sürdürdüğünü tartışıyor.
Turizmin ve sömürgeciliğin “egzotik“ olanı çoktan “tanıdık bir yüze dönüştürdüğü bir zamanda Doğu'ya çok geç ulaşan 19. yüzyıl sonu Avrupalı seyyahlar, yok olmaya yüz tutan bir dünyanın bir zamanlar sunduğu otantik yaşamı kaçırmış olmanın yarattığı bir geç kalmışlık hissine kapıldılar. Avrupalı sıradanlıklarından kurtulmaya çalışırken 'Binbir Gece' diyarına ayak basan, ancak buranın da kendi kolonyalist eğilimlerinden nasibini aldığını gören, bulaştırdıkları sıradanlıklarının aymazlaklarıyla irkilen, Gecikmiş Seyyahlar'ın hayal kırıklığı bu kitabın çıkış noktasıdır.
Seçkin ve özenli yazı tarzıyla Behdad, akademik geleneğin ötesinde bir başarı elde etmiş olup, modern Avrupa edebiyatı uzmanlarının ve post kolonyalist teori ile ilgilenen herkesin okumaya gereksinim duyacağı bir eser ortaya çıkarmıştır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789759187361
Boyut
160-230
Sayfa Sayısı
231
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Berkay Ersöz,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat