Şaşkınlık Verici İlişkiler...
Gazeteci Yılmaz Polat 26 yıldır Washington'da, Türkiye'den Amerika'ya gidenlerin yapıp ettiklerini, olayların perde arkasını yazıyor.
Washington'da Akrobasi (Udy Yayını-2006) kitabının devamındaki ayrıntılar, Türkiye'deki siyasetin tasarım merkezi Amerika'daki gerçek oyunu sergiliyor.
CIA'nın Türkiye'deki muteber adamları oyunun baş aktörüdür ve Türkiye operasyonlarını, CIA'nın eski ustaları tasarlar.
O ustalardan biri olan kısa boylu, kır sakallı CIA ajanı, merkezin “Ilımlı İslam“ laboratuarında duvarda asılı 'Bağımsız Kürdistan' haritasına bakarak operasyonun amacını yazmaya başlar:
“Türkiye deneyi başarıya ulaşır ve İslamcılar siyasi iktidara kuvvet kullanmadan gelerek demokratik yönetimin bir parçası olabilirlerse, İran rejimine karşı yeni bir seçenek model oluşur.“
Yan aktörler de çalışmaktadır: Virginia'da eski Hamas'çı Ahmed Yusuf, karşısında oturanlara “Şeriat öyle bir gecede gelmez. Belki 10 yıl alır. Sabırlı olmalısınız“ diyerek yol yordam gösterdi.
Dışişleri Bakanı Colin Powell projeyi kavramıştı; kararını verdi: “Irak'ta da, tıpkı Türkiye'de olduğu gibi, demokratik bir İslam devleti kurulabilir!“
CIA ajanı, Amerika'da 'Asrın Mevlanası' olarak tanıtılan Fethullah Gülen'le sık sık konuştu. O sıralarda Diyanet İşleri Başkanı Washington'a geldi ve “Amerikalılar Ilımlı İslam Projesi için yardım istedi'' diyerek operasyonu açıkladı.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789756047118
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
155
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2008
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat