The “secrets“ of Turkish cooking are revealed at last! Chef Angela Mitchell makes sense of Turkish cuisine and leads us through the Turkish kitchen and Turkish styles of cooking in a straight forward, easy-to-understand and user-friendly manner.
This book is perfect for those who know a great deal about Turkish cooking and also for those who know absolutely
nothing! It's perfect for gourmet cooks who want to expand their repertoire and also for absolute amateurs who
will enjoy sampling some of the world's tastiest dishes. Readable and highly enjoyable, the book praises Turkey's
fresh and organic ingredients and lets us all in on the secrets of this very rich, eminently healthy and varied cuisine.
(Arka Kapak'tan)
1988 yılından beri Türkiye'ye gidip gelen İngiliz aşçı Angie Mitchell, “Secrets of the Turkish Kitchen“ (Türk Mutfağı'nın Sırları) isimli kitabında, sizi Türk mutfağının içine davet ediyor ve Türk yemeklerinin nasıl yapılacağını, anlaşılması kolay, uygulaması kolay bir şekilde anlatıyor.

Ezo Gelin Çorbası ve Kuru Köfte gibi klasik ve tanıdık yemeklerden, Uskumru Dolması ve Patlıcanlı İç Pilav gibi daha egzotik olanlara kadar her tür yemeğe yer veren, zengin içerikli bu kitap, aşçılığınızı geliştirmenize yardımcı olacak. Repertuarını geliştirmek isteyen gurme aşçılar da, Türk mutfağına yeni olan amatörler de bu mükemmel yemek kitabından faydalanabilecek.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789756663639
Boyut
215-210
Sayfa Sayısı
130
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat