Kullanılıp Atılanlar:Yeni Kölelik(disposable People: New Slavery İn The Global)

%20
Yeni Kölelik,Kevin Bales
Bugün dünyamızda 27 milyon köle bulunuyor.
Yeryüzünden köleliğin kalkmadığına inanmak neredeyse imkansız. Pekçoğumuz için kölelik, tarihin sayfalarına gömüldü. Oysa bugün kölelik dil, din, ırk, sınır tanımıyor ve tüm acımasızlığı ile insanların en temel haklarını ellerinden alıyor.
“Kullanılıp Atılanlar“ kitabıyla Kevin Bales, büyük şirketlerin gelişmemiş ülkelerdeki fabrikalarında aşırı düşük maaş ile çalıştırılan işçilerden söz etmiyor. Bales, yasa maskelerin ardında zincirlere vurulmuş şiddetle köleleştirilmiş insanlardan, gerçek kölelerden söz ediyor.
Beş ülkede yaptığı saha araştırmaları ile şahsen tanık olduğu köleliğin yeni formunu da gözler önüne seriyor. Artan nüfus oranları, sömürgeci ekonomik küreselleşme ve modern tarım yöntemlerinin yaygınlaşmasıyla köleliğin büründüğü bu yeni formda köleler, sahipleri tarafından kısa vadeli bir yatırım olarak görülüyorlar. Metalaştırılmış bu insanların hasta olmak, yaşlanmak gibi lüksleri yok; piknikte kullandığınız plastik bir bardak gibi kullanılıp atılıyorlar, çünkü yerini yeni bir köle ile değiştirmek en az o kadar masrafsız ve kolay.
“Köleliğin yeni çeşitlerine karşı kör kaldığımıza dair bu suçlama şok edici. Bales, Küresel köyün karanlık yüzünü çok etkili bir şekilde gözler önüne seriyor.“ Kirkus Reviews
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756663202
Boyut
145-210
Sayfa Sayısı
318
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-01
Çeviren
Pınar Öğünç,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat