HemşinTarih Dil Gelenek ve Görenekler

%10
Hemşin,İbrahim Karaca
"Hemşin... kalbimin diri yanı.
"Hemsin... bulutların, yağmurun ve yeşilin anavatanı."
Bu kelamı; ya iflah olmaz bir Hemsin tutkunu, ya da damarlarında Hemsin dolaşan karasevdalı bir vurgun etmiş olmalı. Ama bu cümleler o coğrafyanın folkloru, yaşayışı, ekonomisi, kültürü, tarihi, etnolojisi veya bugünü hakkında bir fikir vermez. Bu sözler, Hemsin coğrafyasına, doğasına duyulan hayranlığı resmeder. Kimine göre Hemsin bir coğrafyayı, Hcmşinli ise kökleri o coğrafyada olan insanı tanımlar... Kimine göre ise bir bölgeye ait olmanın ötesinde, Özel bir kültürü, tarihi veya kimliği ifade eder.
Hemşin'le ilgili bugüne kadar yapılan kapsamlı bir bilimsel çalışmaya rastlanmıyor. Etnik kültür veya köklere değinen çalışmaların, genellikle bir yerden sonra kırılmalara uğrayıp bilimsel tavrın dışına düştüğünü görüyoruz. Bu kırılma noktalarının bir yanında çoğu kez "milli hassasiyetler", öte yanında ise "etnik duygusallık" öne çıkıyor.
Çalışma, Hemsin kültürü konusunda hem bir ilk olma iddiasını taşıyor hem de gerek coğrafya konusunda gerekse tarihi, dili ve kültürü konusunda bilgiler sunuyor.
Stok Kodu
9789759187125
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
176
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat