Dışarıdan DüşünmekDeleuze ve Guattari Perspektifinden Felsefe, Siyaset ve Sanat Yazıları

%10
Dışarıdan Düşünmek,Heyet - Kurul - Komisyon
Acılı topraklarda yaşıyoruz, ölüm mahalleden kapı komşumuz oldu; hastanelere barış pankartlarında yaralılar taşınıyor...

Düşündüklerini bağırarak dikte ettiren kaşarlanmış siyasetçiler akan kanı durdurma yeteneklerini çoktan yitirmiş durumdalar. ?Dinsel, milliyetçi sağ"ın ve ?devletsi örgütlenmelerle iktidarı ele geçirmeye talip olan sol"un düşünce biçimlerinde sorun var! Hem de çok!

Dışarıdan Düşünmek bu durumu saptayan, daha ötesi kimi önerilerde bulunan makalelerden oluşuyor. Bu topraklarda hemen hiç girişilmeyen bir çabaya, ?düşünce"nin kendisini sorunsallaştırmaya girişiyor. Zihnimizi, bedenimizi ve duygularımızı kendisine hapseden düşünceden beslenen ?temsil"in her seferinde yeniden üretilen ?haysiyetsiz" boyutunu deşifre ediyor.

Hatip'in, kürsüde bağırdığından daha az; Şair'in, kuytuda fısıldadığından daha çok olduğuna dikkat çekiyor. ?Emirlerden müteşekkil bir grameri zihnimize kim ve neden işledi?" gibi sahih sorularla meşgul oluyor. ?Emir yukarıdan gelir ama aşağıdan yukarıya yeniden üretilir!" benzeri saptamalarda bulunuyor. ?Hâkim anlamların ve kurulmuş düzenin" parçası olan yazı'yı sorgulamaktan ve ?devlet-dışı" olduğunu iddia eden yazar'ın ona ihanet de etmesi gerekliliğinden söz ediyor. Yasaya boyun eğen, grameri kusursuz kullanan, terbiyeli, steril ve düzenli normal bireyin iktidarın kara kutusu olduğunu, Aşk'ı bile devletleştirdiğini örneklerle gösteriyor.

Ve ?yenme-yenilme" ikileminde işleyen düşünce biçiminin tüm bu sorunların kaynağını oluşturduğuna, Gezi Ayaklanması'nın bu topraklardaki en ?haysiyetli" kitlesel hareket olduğuna işaret ediyor. ?Düşünmek (= yaratmak) temsilden çıkmaktır" diyen bir ?devlet-dışı" düşünce arayışına girişmeye cesareti olanlar için... Evet, yalnız onlar için! Ömer Faruk
?İstikrar" arayışına, ekonomik kaygılara ve kimlik politikalarına endekslenmiş bir toplumsal düzende eleştirel düşünce iki seçenekle karşı karşıya kalır: Ya eleştiriyi bırakıp başka bir yere gitmek ya da eleştiriye farklı bir içerik kazandırmak. Her iki durumda da zorunlu olan, mevcut düşünce kalıplarına olan mesafeyi koruyabilmektir. Eleştiri var olanla yetinemez, ?yeni" vaadi olmadan yapamaz. Deleuze'ün ısrarla tekrarladığı gibi, eleştiri, çağına ve zamanına karşıdır; şimdi ile şimdi olmayan arasındaki, ?zamanımız" ile ?zamansız" olan arasındaki karşıtlıkta icra edilir. ?Zamansız" olan, gelecek olanın zamanıdır. Dışarıdan Düşünmek ?zamansız" olanı, yirminci yüzyılın en yaratıcı düşünürlerinden Deleuze ile birlikte arayan; onun, ?Yaratıcılık yeni kavramlar üretmektir" sözlerini akılda tutarak yeni bir toplumsallığın dinamikleri üzerine düşünen cüretkâr bir kitap.
Bülent Diken, Lancaster Üniversitesi, İngiltere
Stok Kodu
9786054959396
Boyut
155-240
Sayfa Sayısı
416
Basım Tarihi
2016-03
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat