2005 yılı verilerine göre Türkiye İnsani Gelişme Endeksi (İGE) sıralamasında 177 ülke arasında 94. olarak yer almaktadır. İGE'inde üç temel kriter Sağlık, Eğitim ve Yaşam Kalitesidir. Bu indeksin temel amacı, insani gelişmeyle ilgili tüm verileri ortaya koymak değil, gelir düzeyinin ötesinde bir değerlendirme sunmaktır.
“İnsani Gelişme Endeksi, insani gelişme konusunun üç boyutunu ölçen bir birleşlik gösterge: uzun ve sağlıklı bir yaşam, eğitim almak ve insanca bir yaşam yaşam standardına sahip olmak. Bu odakta, İnsani Gelişme Raporları kalkınmanın sadece ulusal geliri büyüten değil, eninde sonunda 'insanların seçimlerini arttıran bir süreç' olduğunu savunuyor. UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı), yükselen gelirin her zaman , çocuk ölümleri veya eğitime katılım gibi diğer boyutları değiştirmediğine inanıyor. Bir bütün olarak İnsani Gelişme Endeksi, insani refah değişimlerini gösteren, farklı bölgelerde ve ülkeler arasında gelişmeyi karşılaşıran bir barometredir“
Sağlık sistemimizde son yıllarda gerçekleştirilen reform niteliğindeki çalışmalar, endeksin ülkemiz lehine olumlu sonuçlanmasına katkıda bulunmaktadır.
Bu kitap, sağlık işletmelerinde muhasebe uygulamalarına temel bazda yardımcı olmaya yöneliktir. Kitap, hastane hizmetlerinde maliyet artış nedenlerinden biri olarak gösterilen “muhasebe sisteminin kullanılmayışı“ ifadesinin yarattığı olumsuz etkileri gidermeyi amaçlamaktadır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9786055999032
Boyut
163-243
Sayfa Sayısı
297
Basım Yeri
Konya
Basım Tarihi
2007-09
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat