Şeyh Evhadü'd-din Hamid el-Kirmani ve Menakıb-Namesi (Ciltli)

%10
Şeyh Evhadü'd-din Hamid El-kirmani Vemenakıb-namesi,Mikâil Bayram

Liste Fiyatı : 30,00 TL
İndirimli Fiyat : 27,00 TL
(Bu ürünü aldığınızda 27 puan kazanacaksınız)
   27

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Anadolu'yu kültürel yapısı ile tanımak, hiç şüphesiz Selçuklular zamanındaki dinî zümreleri çok iyi tahlil etmeye ve tanımaya bağlıdır. Bu alanda bazı değerli çalışmalar yapılmıştır. İşte bu gayeye ma'tuf olarak bu çalışmada "Evha­diyye hareketi" ve bu hareketin kurucusu Evhadü'd-din Hamid el- Kir­manî tanıtılmaya çalışılacaktır. Türkiye Selçukluları döneminde Evhadü'd-din-i Kir­manî hakkında “Menakib-i Evhadü'd-din-i Kirmani“ adlı müstakil bir eser te'lif edilmiştir. Türkiye Selçukluları döneminde Evhadü'd-din-i Kir­mani hakında “Menakib-i Evhadü'd-din-i Kirmani“ adlı müstakil bir eser te'lif edilmiştir. Anadolu'da yazılmış Meşayih menakıb-namelerinin ilki olup, 1204-1234 yılları arasında Anadolu'da faaliyet gösteren Türkmen şeyh Evha­dü'd-din Hamid el-Kirmani'nin hayat hikayesini ve faaliyetlerini anlatan bir eserdir. Sivas'a yerleşmiş olan Evhadü'din'in halifelerinden Tiflisli Şeyh Şem­sü'd-din Ömer'in oğlu Muhammed el-Alai tarafından derleme suretiyle te'lif edilmiştir

Anadolu Selçukluları devrinin en ünlü şair mutasavvıflarından olan Şeyh Evhadü'd-din Hamid el-Kirmani'nin başlattığı "Evhadiyye" hareketi de 13. asrın başından itibaren Anadolu'da yayılmaya başlamış, en güçlü siyasi, fikri ve dini (tasavvufi) bir mahiyette tezahür etmiştir. Özellikle 1. Gıyasu'd-din Key­hüsrev ve oğlu 1. Alau'd-din Keykubad zamanında iktidarın destek ve hima­yesini kazanmıştır.

Bu çalışmada Türkiye Selçukluları devri tarihinin en önemli ana kaynaklarından olan „Menakib-i Şeyh Evhadü'd-din-i Kirmanî“ adlı eser, ilk olarak tarafımdan„Evhadü'd-din-i Kirmani ve Menakıb-namesi“ adıyla bugünkü Türkçe'ye tercüme edilerek yayınlanmaktadır.

Stok Kodu
9789944116653
Boyut
165-240
Sayfa Sayısı
326
Basım Yeri
Konya
Basım Tarihi
2016-03
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat