Kemalizm Yeni dünya düzeni tartışmalarıyla ortaya çıkan günümüzün moda eğilimi, Kemalizm'e yüklenmek, eleştirmek, hatta daha da ileri giderek saldırmaktır. Bu nedenle, Kemalizmin modasının geçtiğini, geride kaldığını ileri sürenler bile bu tutumları ile Kemalizmi son derece güncelleştirmektedirler. Böylesine güncel ve zor bir konuda kitap hazırlamanın tüm çıkmazlarını yaşayarak elinizdeki yapıtı hazırladım. Çok kısa bir süre önce yapılan bu çalışma, gene de yoğun bir çabanın ürünüdür.

Daha önceleri Atatürk ve Kemalizm üzerinde çeşitli kitap ve yayınlarım olduğu için konunun yabancısı değildim. Geçmişten gelen birikimimin yardımları ile kısa bir süre içinde bu yapıtı hazırlama cesaretini kendimde buldum. Sekiz ayrı bölümde hazırladığım bu çalışma, hem bir tarih özetini, hem bir ideoloji ve felsefe değerlendirmesini, hem de günümüz koşullarında ortaya çıkan durumun tartışılmasını beraberce içermektedir.

Kitaptaki düşüncelere katılıp katılmamak tümüyle okurun hakkıdır. Ben Türkiye'de doğmuş, büyümüş ve yetişmiş bir bilim adamı olarak, okuduklarımı, gördüklerimi ve düşündüklerimi bu yapıtta yansıtmaya ve sizlerle paylaşmaya çalıştım. Günümüzün çok tartışılan konularının başında gelen Kemalizm hakkında herkes farklı bir tutum içinde olduğu için toplumda genel bir doğrultuda anlaşma sağlamak son derece zor görünmektedir. Bu nedenle, elinizdeki bu yapıt yıllardır süren tartışmaların sona erdirilmesi ve Kemalizm konusunda bir düşünce birliğine varılmasına yardımcı olabilirse, amacına biraz olsun ulaşmış sayılacaktır.
(Arka Kapak) Kemalizm, Cumhuriyet Kitapları, 9789757720102, Anıl Çeçen
Stok Kodu
9789757720102
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
232
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat