Manas Kırgızistan Cumhurbaşkanı Askar Akayevin Kırgız Devlet Geleneği ve Manas adındaki yeni kitabı toplumun gündemine iyice oturdu. Bu kitap çok yönlü bir eser olup uzun bir çalışmanın ürünüdür. Kitap bir nefeste okunabilecek özelliğe sahip. Tarih yazarın yalnız kalbinden değil, analitik zekâsının da imbiğinden geçmiş kitapta.
Bu yeni eser, hiçbir tartışmaya meydan vermeyecek birçok faydalı özelliklere sahip. İlk olarak; yapısal periyodizasyon. İkinci olarak; tarihî şahsiyetlerin açık bir şekilde anlatılması; Bars-Bey, Tapu Alp Sol, birçok bilim adamının görüşüne göre efsanevî Manasın kahramanları: Cengiz Han, Timur, Alımbek-Dathi ve hiç şüphesiz halkın anası Kumanjan-Dathı. Üçüncü olarak da 3. asırdan günümüze kadar Kırgızistan devletç geleneğinin açık ve net bir şekilde ortaya konulması.
Askar Akayev, eserinde tarihî hafızanın Manas destanıyla günümüze kadar gelen Kırgızistan devlet geleneğinin eriştiği seviyeyi anlatmıştır. Yazar, destanın yaratıcılarının hayattan elde ettikleri; millî anayasanın, moral değerlerin, ahlakî düsturların ve Kırgızların gelecek nesille buluşmalarının temelini oluşturan ideolojik, kültürel ve manevî yapılarını yansıtmaya çalışmıştır. Askar Akayev Manas uzun yıllar boyunca halkın yüksek manevî ideallerini, bağımsızlık, iyilik, adalet, yüksek manevî ve etik değerleri ve en önemlisi bağımsız bir devlet olma özlemlerini canlandırmıştır diye yazıyor. Halkın bağımsız bir devlet olma hayal ve umutları 1991de Kırgızistan Cumhuriyetinin kurulmasıyla gerçekleşmiştir.
Askar Akayevin Kırgız Devlet Geleneği ve Manas adlı kitabı, asırlardır atalarımız tarafından oluşturulan devlet tarihine ihtiyatlı yaklaşmaya bir tür davettir. Fakat bu, kendi devletine olan sevgiyle oluşturulmuş güç, hayatta birlik ve beraberlikle mümkündür.
Janıbek Jeenbayev Kırgız Devlet Geleneği Ve, Manas, Da Basım Yayım, 9789756571446, Askar Akayev
Stok Kodu
9789756571446
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
407
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat