Andrés Fava'nın Güncesi Andres Fava'nın Güncesi, yazarlık yaşamının ilk yıllarında, genç Cortazar'ın, roman kişisi Andres Fava aracılığıyla sorduğu sorularla dolu bir kitap. Yazarın işi nedir' Yazar kafasında kurduklarını nasıl dile döker, okura nasıl ulaşır' Metin nedir' Nasıl oluşur' Kitabın içine serpiştirilen metinlerarası göndermeler, bu büyük Arjantinli yazarın çıraklık yıllarında neler okuduğunun, hangi metinlerle, hangi düşünsel birikimle yoğrularak kendi hamurunu kardığının ipuçlarını veriyor.
Kitabın kurmaca soyağacını izleyince, Cortazar'ın ilk romanı El Examen'le karşılaşıyorsunuz: Günceyi tutan Andres Fava, kurmaca yaşamını bu romanda sürüyor. Okur günceyi okurken hem Cortazar'ın kendi yaşamına, hem de bir başka romanına yolculuğa çıkıyor. Cortazar, Arjantin edebiyatı, dünya edebiyatı, müzik, düşün, sanat, bir kuşağın kültürel geçmişi gibi bilindik bilinmedik bir daldan ötekine sıçrayarak hepimizi ardından sürüklüyor.
Cortazar okumamış insan bir kader kurbanıdır. Eserlerini okumamak korkunç sonuçları olan, sinsi ve ölümcül bir hastalıktır. Hiç şeftali yememiş bir insanın durumu gibi. Kişi yavaş yavaş mutsuzlaşır... ve belki de azar azar saçları dökülür.
- Pablo Neruda- Andr
Stok Kodu
9799944309140
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
101
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-06
Çeviren
Ayşe Nihal Akbulut
Andr    kitap    kitap al    kitap satış   
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat