İlköğretimde Beden Eğitimi Uygulamaları

%10
İlköğretimde Beden Eğitimi Uygulamaları,Ali Demirci

Liste Fiyatı : 17,00 TL
İndirimli Fiyat : 15,30 TL
(Bu ürünü aldığınızda 15 puan kazanacaksınız)
   15

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Çağdaş eğitim anlayışında,eğitilen bireyin eğitimine başlanmadan önce onun tüm özellikleri bilinir ve eğitme-öğretme eylemi ona göre düzenlenir.Beden eğitimi etkinliklerinin çocukta psikomotor,bilişsel ve duyuşsal gelişimi destekleyici bir çerçeveye oturtulması planlanır ve uygulanır.Bu uygulama eğitim programı içinde önemli bir yere sahip olarak sürdürülür.
Bireyi çağın koşullarına göre eğiten ve bu alanda mesafe kat eden uluslara baktığımızda, beden eğitiminin bireyin eğitiminde vazgeçilmez bir yere sahip olduğunu görürüz. Türkiye' de beden eğitimi ve spor etkinlikleri gerek ders olarak, gerekse ders dışı etkinlik olarak her kademedeki okullarımızda uzun yıllardan beri beri yer almaktadır. Ancak, ilgili spor tesislerinin yetersizliği, alanında uzman öğretmen ve çalıştırıcının olmayışı, olanlara yeterli iş olanaklarının sağlanamayışı, araç-gereç yetersizliği, beden eğitimi ders saatlerinin göstermelik oluşu, sınıf öğretmenlerinin beden eğitimi derslerini yürütecek bilgi ve beceri ile donatılmamaları, beden eğitimi ve spor etkinliklerinin bireyin eğitimine katkısını en aza indirmektedir.
Sınıf öğretmenlerine, beden eğitimi öğretmenlerine, beden eğitimi ve spor yüksek okullarında okuyan öğretmen adayları ile eğitim fakülteleri sınıf öğretmenliği bölümünde okuyan sınıf öğretmeni adaylarına beden eğitimi derslerinin işlenişi konusunda açıklayıcı ve yönlendirici yeterli kaynak sunulamadığından, birçok beden eğitimi ve sınıf öğretmeni dersleri nasıl işleyeceğini, amaçlara nasıl ulaşılacağını, derslerde kullanacağı araç-gereç seçimini nasıl yapacağını bilememektedir. Bu kitap Milli Eğitim Bakanılığı'nın İlk Öğretim Okulları için hazırladığı “beden Eğitimi Dersi Öğretim Programı“ esas alınarak hazırlanmıştır. Kitabın ilk bölümünde temel kavramlar adı altında sunulan bilgiler beden eğitimi derslerini yürüten sınıf öğretmenleri ile beden eğitimi öğretmenlerinin bilmeleri gereken temel bilgilerdir. Kitabın 2.ve 3. bölümlerinde ise, üniteler, konular,amaçlar ve bu amaçlara ulaşmak için gerekli davranış örnekleri yeteri kadar sunulmaktadır. Amaçlara yönelik her davranış için açıklamalı örnekler verilmiştir. Öğretmenelr,okullarında bulunan araç-gereç durumuna göre bu davranış örneklerini aynen uygulayabilecekleri gibi,değiştirerekte uygulayabilirler. Ünitelere yönelik konular alt başlıklar altında sıralanmıştır. Amaç ve davranışlar ise konuların tümünü kapsayacak şekilde geliştirilmiştir. “Davranışların Açıklamaları“ başlığı altında sunulan ve davranışların ders ortamındaki açıklamalrını içeren bölümler, başlık sıra numaraları ile açıklanarak,hangi açıklamanın hangi davranışa ait olduğu belirtilmiştir.
Kitapta yer alan amaçlar, davranışlar, ve davranışların açıklamaları bir dersin işlenişini vurgulayan bir plan değildir. Ünitelerle ilgili amaçların gerçekleştirilmesinin hangi davranışlarla olacağını ve davranışların nasıl uygulanacağını açıklayan bir kitaptır. Kitapta yer alan bilgiler doğrultusunda nasılbir plan yapılarak ders işleneceğine yönelik günlük,yıllık ve ünite plan örneklerine kitabın sonunda yeteri kadar yer verilmiştir.
Bu kitabın, çocuğun eğitiminden sorumlu ilgili kademede görevli her öğretmene, öğretmen adaylarına yardımcı kaynak olarak faydalı olacağı düşüncesindeyiz.
(Tanıtım Yazısından)

Stok Kodu
9789756267455
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
378
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-02
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat