Değişen Dünyada ve Türkiye’de Sosyal Politikalar

%10
Değişen Dünyada ve Türkiye'de Sosyal Güvenlik Politikaları,Ali Seyyar
Küreselleşme ile birlikte teknolojik alanlarda kendilerini sürekli olarak yenileyebilen gelişmiş devletler, bir taraftan dünyadaki rekabet üstünlüklerini iktisadî ve ticarî anlamda korumaya yönelik avantajlarını kullanırken, diğer taraftan da iç barışa yönelik yeni sosyal düzenlemelere gitmektedirler. Gelişmekte olan ve özellikle az gelişmiş ülkelerde ise sosyal politika potansiyelinin uygulanabilirliği sınırlı olduğu için, bu gibi ülkelerin sosyo-ekonomik sorunları küreselleşme sürecinde daha da karmaşıklaşmaktadır.
Gelişmiş ülkeler, aktif istihdam politikalarıyla işsizliği azaltma ve değişik sosyal yardım ve destek programlarıyla sosyal adaleti korumaya yönelik aktif sosyal politikalar uygularken, gelişmekte olan ve özellikle az gelişmiş ülkeler daha çok yoksullukla mücadele etmektedirler. Yoksulluğun bir sonucu olarak sosyal dışlanmaya ve ayrımcılığa maruz kalan dezavantajlı sosyal grupların toplum hayatına tam olarak kazandırılmaları sorunu ise, daha çok gelişmekte olan ve özellikle azgelişmiş ülkeleri yakından ilgilendirmektedir.
Küreselleşme ile birlikte değişen dünya şartlarının karşısında Türkiye'nin alacağı rol ve tutum ise önem kazanmaktadır. Eğer Türkiye, dünyada etkin bir rol üstlenmek ve uluslar arası arenada insanî gelişmişlik seviyesini ileri boyutlara taşımak istiyorsa, dışa açılım sağlayan tedbirlerin yanında katılımcı demokrasi çerçevesinde kendi değerlerini ve potansiyellerini sosyal ve ekonomik politikalarla sentezleşmiş bütüncül sosyal koruma ve teşvik modelleri geliştirmek mecburiyetindedir.
(...)
(Önsöz)
Stok Kodu
9789756267721
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
373
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat