Gençliğimin en büyük hayali, "Sakarya Ansiklopedisi"ni hazırlamak ve yayımlamaktı. Bu amaç doğrultusunda yirmi yılı aşkın süredir, aralıklarla da olsa, çalışıyorum; atalarımızın "damlaya damlaya göl olur" sözü misâli...
Bu uzun maratonda önüme küçük, sürpriz, sevimli, insanın içini açan istasyonlar çıkıyor; denizlere ulaşan büyük nehirleri besleyen dereler, çaylar, şelaleler misâli.
Bu sürpriz ve sevimli duraklar, bana şirin iki kitap armağan etti: "Sakarya Şairleri" ve "Adapazarı Yazıları". Unutmadan; "Sakarya´dan Yetişenler" ve "Adapazarı´ndan 40 Suret" de yolda...
Bu kitapları bir bakıma ansiklopedinin ana bölümleri/iskeleti olarak da düşünmek mümkün.
"Adapazarı Yazıları"nı tetikleyen, aslına bakılırsa, İrfan Nişancık´ın Yenihaber´de yayımladığı "Necip Fazıl Adapazarı"nda yazısı ve ayaklı şehir kütüphanesi Demircan Dilek ağabeyimin "Zübük aslında Adapazarılı" hikâyesidir. Bu nedenle de serinin ilk iki yazısı "Necip Fazıl´ın Adapazarı Günleri" ve "Aziz Nesin´in Adapazarı Günleri"dir.
"Adapazarı Yazıları", iki yıla yakın bir süre, 17 Haziran 1954´ten bu yana Sakarya basınının yüz akı olmayı sürdüren Yeni Sakarya gazetesinde haftalık olarak aynı başlıkla yayımlandı. Bir dostumun diliyle "Adapazarı sevdalılarına kızılcık şerbeti" serinliği veren bu yazıların, gazetede 3 Temmuz 2005 - 20 Mart 2007 tarihleri arasında her hafta yayınlanmış olması, kitap hazırlığına bilgi, belge, teşvik ve takdir zenginliği kazandırması açısından da anlamlı ve önemlidir.
Bu kitapta tarihten spora, folklordan sinemaya, edebiyattan tiyatroya, ticaretten eğlenceye kadar... bir çok alanda, bir çok kişi, grup veya kurumları bulacaksınız. Bir çoğu duyduğunuz, hatta görüp de unuttuğunuz kişi veya kurumlar.
-Fahri TUNA
(Tanıtım yazısından)
Stok Kodu
9789756267929
Boyut
195-235
Sayfa Sayısı
576
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-7
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat